Auto Świat Wiadomości Aktualności Volkswagen stawia na samochody elektryczne

Volkswagen stawia na samochody elektryczne

Volkswagen nie chce być już kojarzony z afera spalinową. Gigant z Wolfsburga, jak wielu innych producentów, upatruje swoją przyszłość w napędzie elektrycznym. Zapowiada produkcję atrakcyjnych „elektryków” za umiarkowaną cenę.

"Electric for all" - platforma MEB
Zobacz galerię (8)
Volkswagen
"Electric for all" - platforma MEB
  • Volkswagen zademonostrował technologiczną platformę dla wielu samochodów elektrycznych
  • Pierwszy model z rodziny I.D. trafi do produckji pod koniec 2019 roku

Niemcy mocno wzięli się do pracy i już widać pierwsze efekty. Właśnie pokazano podstawę projektu „Electric for all” (elektryczny samochód lda wszystkich), który ma na celu upowszechnienie samochodów elektrycznych Volkswagena. Jest nim modułowa platforma technologiczna (MEB), służąca do konstrukcji aut zasilanych energią elektryczną. Mobilne podwozie bez karoserii i wnętrza – takie, jakie zostanie zastosowane w modelu seryjnym – można oglądać w Szklanej Manufakturze w Dreźnie.

To właśnie modułowa, wspólna platforma MEB ma przyczynić się do uzyskania dobrego stosunku ceny do jakości aut elektrycznych. „Spopularyzujemy elektryczne samochody i sprawimy, że spodobają się one wielu ludziom. MEB to jeden z najważniejszych projektów w historii Volkswagena – to skok technologiczny, jak kiedyś z Garbusa do Golfa” - powiedział Thomas Ulbrich, Członek Zarządu ds. Elektrycznej Mobilności. Już w pierwszej fazie na tej platformie zostanie wyprodukowanych 10 milionów pojazdów.

Pierwszym modelem, powstałym na MEB, będzie Volkswagen I.D., który trafi do produkcji pod koniec 2019 roku. „Do końca 2022 roku rozpoczniemy na świecie produkcję 27 modeli na platformie MEB należących do czterech marek koncernu; ich spektrum będzie sięgać od modelu kompaktowego do lifestylowego Bulli. W takiej formie nikt jeszcze tego nie zrobił” - dodał Thomas Ulbrich.

Volkswagen zapowiada również duży postęp w dziedzinie akumulatorów niezbędnych do zasilania samochodów elektrycznych. „Wraz z modelami ID. zaczyna się era wysokowydajnych akumulatorów nowej generacji, które dzięki modułowej budowie i dzięki rozmieszczeniu wielu cel w ich wnętrzu mogą być stosowane w większych i mniejszych modelach – wyjaśnił Christian Senger, szef działu E-Mobility. Baterie będzie można szybko naładować z urządzenia „Volks-Wallbox” montowanego w domu. Zasilenie akumulatora do 80 proc. jego pojemności ma być możliwe w ciągu 30 minut.

Autor Krzysztof Słomski
Krzysztof Słomski
Wydawca AutoŚwiat.pl
Pokaż listę wszystkich publikacji
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków