Dotychczas na całym świecie wyprodukowanych zostało ponad 27 mln egzemplarzy modelu VW Golf i wciąż pozostaje on największym sukcesem niemieckiego producenta. Zakład w Wolfsburgu produkuje to auto od początku jego kariery, a 15-tys. egzemplarz jest kolejnym wielkim jego sukcesem.

Jubileuszowy egzemplarz to VW Golf GTI z silnikiem 2.0 po mocy 210 KM (155 kW) i nadwoziem w czerwonej barwie Tornado.

- W żadnym innym miejscu na świecie pracownicy nie są tak zżyci z Golfem tak jak w Wolfsburgu. Od projektu aż do finalnego etapu produkcji. I tak jest od 1974 roku – powiedział Bernd Osterloh, przewodniczący związków zawodowych koncernu Volkswagen AG.

Popularność Golfa się nie zmienia od lat. W tym roku został autem roku w RPA, został najbardziej ulubionym autem w ankiecie „What Car? Award“ w Wielkiej Brytanii, a Golf BlueMotion otrzymał trofeum „World Green Car Award 2010".

Pierwsza generacja Golfa wyjechała z Wolfsburga wiosną 1974 roku i bardzo szybko została liderem rynku. Od 1975 roku VW Golf jest najchętniej kupowanym autem w Niemczech. Duże sukcesy odnosi także w innych krajach i obecnie jest produkowany na pięciu kontynentach.

Aktualnie VW Golf powstaje w Wolfsburgu, Zwickau, Changchun (Chiny), Curitiba (Brazylia) i Pueble (Meksyk). Najwięcej tych aut kupują mieszkańcy Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, Włoch i Hiszpanii, a także Chin, Brazylii i USA.