"Inspekcja Transportu Drogowego apeluje o bezpieczne podróże i przestrzeganie zasad ruchu drogowego. Chcemy żeby wszyscy bezpiecznie na tę majówkę dojechali i z niej wrócili" - powiedział w piątek Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur.

Inspektorzy skoncentrują się na sprawdzaniu trzeźwości i kondycji kierowców oraz stanie technicznym pojazdów. "Przemęczony kierowca, który prowadzi wielotonową ciężarówkę, stwarza bardzo duże zagrożenie na drodze" - powiedział Gajadhur zaznaczając, że kontroli będą podlegały nie tylko ciężarówki, ale również autokary.

Jak informuje ITD jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych wciąż pozostaje nadmierna prędkość i brawura kierowców. "Pamiętajmy, że w ruchu są również inne pojazdy. Szanujmy się wzajemnie i nie utrudniajmy sobie jazdy, bądźmy dla siebie życzliwi" - podkreślił Gajadhur.

W tym okresie należy się również spodziewać większej liczby kontroli prędkości i wzmożonych patroli policyjnych, również w nieoznakowanych radiowozach z wideorejestratorami.

Podczas zeszłorocznej majówki policja odnotowała 746 wypadków, w których zginęło 61 osób a 954 osoby zostały ranne. Zatrzymano 2404 osoby kierujące pojazdami pod wpływem alkoholu. (PAP)