Karty paliwowe pozwalają na spore oszczędności wynikające z rabatów na paliwo. Przede wszystkim jednak odciążają w pracy wiele działów firmy.

Bezpłatny kredyt

Dziś o wydanie kart może starać się przedsiębiorca posiadający nawet kilka aut. Choć nie może on liczyć na duże rabaty, karta pozwoli mu na bezgotówkowe rozliczanie transakcji na stacjach paliw. Kierowca firmowy płaci za zakupione paliwo - a także inne samochodowe akcesoria (np. olej silnikowy czy płyn do spryskiwaczy) - kartą, a faktura przychodzi bezpośrednio na adres firmy. Przedsiębiorstwa paliwowe udzielają w ten sposób bezpłatnego kredytu korzystającym z kart. Termin zapłaty należności może nastąpić nawet do 30 dni po otrzymaniu faktury.

Karty paliwowe umożliwiają rozliczanie innych wydatków powiązanych z transportem (np. płacenie za granicą za autostrady, tunele czy za usługi serwisowe). Pomagają także w procesie zarządzania kosztami związanymi z samochodem firmowym. Najbogatszy pakiet usług dodatkowych oferują tzw. karty paliwowo-serwisowe.

Pomoc w zarządzaniu

Zaletą korzystania z kart paliwowych jest też dostęp do bezpłatnych serwisów internetowych ułatwiających planowanie możliwie najbardziej ekonomicznej trasy przejazdu na podstawie najtańszych stacji paliw. Dzięki takiemu narzędziu firma może zaoszczędzić nawet 5% kosztów paliwa.

Niezwykle ważnym ułatwieniem w zarządzaniu samochodami są także zbiorcze faktury, wystawiane najczęściej raz na dwa tygodnie za wszystkie transakcje dokonane przy pomocy kart paliwowych danego klienta. Zbiorcze faktury pozwalają ograniczyć czas poświęcony na rozliczanie kosztów paliwa o 80% w przypadku firm posiadających dużą flotę samochodów. Emitent kart paliwowych tym samym wykonuje znaczną część pracy księgowej, która w sytuacji braku kart paliwowych spoczywałaby na pracownikach firmy.

Dla racjonalnego zarządzania flotą firmową bardzo istotne jest planowanie wydatków i ograniczenie nadużyć ze strony kierowców. Pomagają w tym karty paliwowe. Umożliwiają one zarówno przewidywanie cen paliwa, które po zawarciu kontraktu paliwowego utrzymują się na określonym poziomie, jak i monitoring zakupów dokonywanych przez pracowników firmy. Oszczędności możliwe są jednak i z innych powodów - płacąc kartą za wybrane usługi (np. serwisy albo płatne odcinki drogi) kierowca korzysta z preferencyjnych rabatów, jakie negocjuje emitent z usługodawcami. Są one znacząco niższe niż w przypadku indywidualnego rozliczania z firmą.

Transport międzynarodowy

Karty paliwowe nabierają znaczenia w przypadku firm, których kierowcy często wyjeżdżają za granicę. Pozwalają bowiem na eliminację ryzyka kursowego. Gwarantują rozliczenie faktur według kursu z dnia transakcji. Dodatkowo kierowca może wybrać walutę transakcji: euro albo złoty.

Ważną korzyścią dla posiadaczy kart paliwowych wyruszających w zagraniczną podróż, jest także możliwość odzyskania zapłaconego za granicą podatku VAT za paliwo i usługi. Najbardziej nowoczesnym rozwiązaniem w tym zakresie jest zaproponowana przez emitentów kart paliwowo-serwisowych tzw. usługa fakturowania netto. Oznacza ona płacenie stawki pozbawionej VAT już w momencie wystawienia za granicą faktury za paliwo lub naprawy.