Wyjazd samochodem na wschód do tej pory wiązał się z uzyskaniem Zielonej Karty, która potwierdza, że auto posiada ważną polisę OC w kraju, w którym jest zarejestrowane. Taki dokument do tej pory był wymagany w 12 krajach, ale od czerwca ich liczba skurczy się do 10, a to oznacza dodatkowe trudności dla właścicieli aut.

Od 1 czerwca wszystkie Międzynarodowe Karty Ubezpieczenia Samochodowego stracą ważność na terytorium Rosji i Białorusi. Będą nieważne, nawet jeśli oznaczenia literowe tych państw, tj. RUS i BY, nie będą przekreślone w rubryce nr 8 certyfikatu. Wyrobienie nowych również nie będzie możliwe dla tych dwóch krajów.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

— Po tym terminie Zielone Karty nie będą wystawiane przez Członków PBUK, a istniejące certyfikaty stracą swoją ważność na terytorium Białorusi i Federacji Rosyjskiej. Pozostaną jednak nadal ważne w pozostałych krajach Systemu Zielonej Karty, o ile symbol danego kraju nie został wykreślony na certyfikacie — mówi Mariusz Wichtowski, prezes zarządu Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (PBUK).

Kierowcy, przekraczając granicę, będą musieli kupić dodatkową polisę, co będzie możliwe na przejściu granicznym. Potwierdzenie zawarcia ubezpieczenia będzie sprawdzane na wjeździe i na wyjeździe, a także mogą wystąpić wzmożone kontrole na terytorium obu tych państw. Ubezpieczenie graniczne to polisa OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, ważna na terytorium państwa wjazdowego, zawierana na krótki czas — zazwyczaj 30 dni. Swą potoczną nazwę bierze od miejsca zakupu, czyli przejścia granicznego.

Umowy wypowiedziała cała Unia Europejska

Zmiany związane są z wypowiedzeniem przez Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (PBUK) dwustronnych umów z Białorusią i Rosją o wzajemnym honorowaniu Zielonych Kart. Doszło do tego rok temu z zachowaniem 12-miesięcznego okresu wypowiedzenia. Tak samo zachowały się wszystkie Biura Narodowe z Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Biuro Szwajcarskie. Wszystkie wydane do tej pory Zielone Karty ważne są do 31 maja do godz. 23:59 na terenie Białorusi i Rosji.

Co bardzo istotne, taki obowiązek spoczywa również na obywatelach obu wspomnianych krajów podróżujących swoimi samochodami po Polsce. Właściciel auta musi wykupić ubezpieczenie, a jego Zielona Karta straci ważność w tym samym terminie.

W innych krajach, gdzie obowiązuje Zielona Karta, zasady się nie zmieniają. Są to: Albania, Azerbejdżan, Iran, Izrael, Macedonia Północna, Maroko, Mołdawia, Tunezja, Turcja, Ukraina.