Kierowcy poruszający się drogami województwa warmińsko-mazurskiego już wkrótce nie zobaczą nazwy Kaliningrad. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) już wkrótce wymieni 26 tablic stojących przy drogach krajowych nr 51, 54, 57 oraz ekspresowych S16 i S51, które wskazują po stronie rosyjskiej Kaliningrad. Teraz znaki drogowe będą kierowały do Królewca.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Zmiana nazwy na znakach drogowych jest konsekwencją uchwały Komisji Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej, która w przypadku miasta Kaliningrad zaleca wyłącznie stosowanie polskiej nazwy Królewiec. Zmiana dotyczy również całego obwodu kaliningradzkiego, który teraz ma być określany jako obwód królewiecki.

GDDKiA informuje, że 14 z 26 tablic zostanie wymieniona na nowe. W przypadku pozostałych 12 tablic na starej nazwie Kaliningrad zostanie naklejona nazwa Królewiec. Dyrekcja przekazała, że od środy (31 maja) nowa nazwa będzie widoczna już na tablicach przy drodze krajowej nr 51 w Dywitach i Dobrym Mieście oraz w Wozławkach i Lutrach przy drodze krajowej nr 57.

Całość prac związanych ze zmianą oznakowania będzie kosztowała ok. 60 tys. zł. Wymiana tablic ma potrwać do połowy czerwca br.