Z CEPiK-u zniknęły samochody, które przez lata nie miały ubezpieczenia OC lub ważnych badań technicznych.

Porządki w CEP

Aktualnie w bazie CEP zarejestrowanych jest 41,7 mln pojazdów, z czego 26,7 mln to samochody osobowe. Zgodnie z przepisami przyjętymi w ubiegłym roku 10 czerwca 2024 r. nastąpiło usunięcie z bazy CEP części z nich. Wykasowane pojazdy, które łącznie spełniają dwa warunki:

  • ich ostatnia rejestracja miała miejsce przed 14 marca 2005 r. i obecnie nie mają ważnych badań technicznych;
  • przez ponad 10 lat nie mają obowiązkowego ubezpieczenia OC.

W wyniku tego procesu z bazy mogło zniknąć 7 mln 160 tys. sztuk pojazdów.

Wrak porzuconego Forda Mondeo Foto: Stanick / Shutterstock
Wrak porzuconego Forda Mondeo

Polska przestanie być liderem w liczbie aut

To działanie ma bardzo istotne konsekwencje. Obecnie na 1000 mieszkańców Polski przypadają 703 auta, co stawia nas na czele rankingu europejskiego. Po usunięciu "martwych dusz" z bazy liczba ta spadnie do ok. 517 samochodów na 1000 mieszkańców, co spowoduje, że z pozycji lidera spadniemy do środka tabeli.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Co istotne, właściciele pojazdów, które zostaną automatycznie wyrejestrowane, nie otrzymają żadnej informacji od resortu cyfryzacji. Jeżeli podejrzewają, że ich auto może podlegać temu procesowi, powinni szukać informacji na stronach internetowych wydziałów komunikacji.

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) dodaje, że istnieje możliwość, że informacja o tym, że pojazd ma badanie techniczne lub ubezpieczenie OC, nie została odnotowana w systemie CEPiK. By to naprawić, trzeba zwrócić się do podmiotu, który miał obowiązek przekazać te dane (zakładu ubezpieczeń, UFG lub stacji kontroli pojazdów) i wyjaśnić brak przekazania danych. Informacje odnotowane w centralnej ewidencji można sprawdzić za pomocą usług Historia Pojazdu, Mój Pojazd i aplikacji mObywatel.

Zapomniane auta będzie można powtórnie zarejestrować

Warto zauważyć, że "zapomniane" pojazdy nie znikną całkowicie z bazy CEPiK. Zostaną jedynie oznaczone jako pojazdy z wygasłą decyzją o rejestracji. To bardzo istotne, bowiem w przeciwieństwie do aut wyrejestrowanych, będzie można je powtórnie zarejestrować. W rzeczywistości jednak pojazdy te raczej już nawet nie istnieją lub "wrastają" w ziemię.

Właściciele samochodów, które zostaną automatycznie wyrejestrowane, nie będą karani za brak OC, a prowadzone wobec nich postępowania zostały umorzone.