To pierwsze miejsce produkcji pojazdów terenowych Polaris poza Ameryką Północną. Aktualnie pracownicy opolskiego Polarisa uczestniczą w szkoleniach. Do przyszłego roku pracę w zakładzie znajdzie 300 osób, a pierwsze dostawy pojazdów do klientów powinny rozpocząć się w pierwszym kwartale 2015 roku. Fabryka w Opolu wyprodukuje około 35 modeli pojazdów terenowych. Z Polski trafią one do sześciu oddziałów firmy i ponad trzydziestu dystrybutorów z regionu EMEA (Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki). W Opolu prowadzone będą także badania i prace projektowe, pozwalające dostosować pojazdy do potrzeb lokalnego odbiorcy.

Fabryka w Opolu, która ma odpowiadać za jedną trzecią sprzedaży poza rynkiem Ameryki Północnej, jest kluczowa dla naszych międzynarodowych planów rozwoju, ponieważ zapewnia terminowe zwiększenie mocy produkcyjnej, a jej lokalizacja stwarza najlepsze warunki do współpracy z klientami w regionie EMEA” – mówi Scott Wine, Prezes i Dyrektor Generalny Polaris.

Dzięki uruchomieniu przez Polaris lokalnej produkcji na rynki EMEA, zakład w Opolu usprawni łańcuch dostaw i pomoże firmie sprostać wysokiemu zapotrzebowaniu na szeroką gamę produktów. Fabryka w Opolu będzie także koncentrować się na podnoszeniu wydajności operacyjnej poprzez wdrożenie metod efektywnego zarządzania produkcją LEAN, w tym technik i metod 5S oraz zarządzania wizualnego.

Ta inwestycja to najlepszy przykład, że marzenia czasem się spełniają. Jesteśmy dumni z faktu, iż Polaris zdecydował się wybrać Opole na swojego partnera za oceanem” – komentuje Ryszard Zembaczyński, Prezydent Miasta Opola. „Sfinalizowanie tej inwestycji to była ogromna praca wielu wydziałów urzędu miasta, z pomocą zewnętrznych instytucji, a także Politechniki Opolskiej. Głęboko wierzę w to, że Polaris w Opolu będzie czuł się jak w domu” – dodaje.

Budowa zakładu produkcyjnego w Opolu trwała nieco ponad rok. Od momentu podpisania kontraktu na budowę do chwili rozpoczęcia produkcji upłynęło zaledwie 15 miesięcy. Zakład posiada własny 2,5 kilometrowy tor testowy oraz energooszczędną lakiernię. Fabryka Polarisa jest przygotowana na rosnące oczekiwania rynku – może w niej jednocześnie pracować do 500 osób.

Zakład powstał na działce o powierzchni 12 ha, zlokalizowanej na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, obszaru wspierającego gospodarczy rozwój regionu.