Auto Świat Wiadomości Aktualności Wojsko Polskie dostanie kolejne superciężarówki?

Wojsko Polskie dostanie kolejne superciężarówki?

Agencja Uzbrojenia ogłosiła zamiar przeprowadzenia wstępnych konsultacji w sprawie pozyskania dla Wojska Polskiego kolejnych Ciężkich Kołowych Pojazdów Ewakuacji i Ratownictwa Technicznego (CKPEiRT). Wcześniej, chociaż z opóźnieniem, wojsko dostało 27 superciężarówek tego typu.

Ciężki Kołowy Pojazd Ewakuacji i Ratownictwa Technicznego (CKPEiRT) Hardun podczas ćwiczeń
Zobacz galerię (11)
Wojsko Polskie
Ciężki Kołowy Pojazd Ewakuacji i Ratownictwa Technicznego (CKPEiRT) Hardun podczas ćwiczeń

W poniedziałek (11 lipca) Agencja Uzbrojenia opublikowała informację o zamiarze przeprowadzenia wstępnych konsultacji rynkowych dotyczących pozyskania Ciężkiego Kołowego Pojazdu Ewakuacji i Ratownictwa Technicznego (CKPEiRT). Przedmiotem tych konsultacji mają być m.in. identyfikacja dostępnych na rynku rozwiązań konstrukcyjnych w zakresie pojazdów Ewakuacji i Ratownictwa Technicznego, określenie możliwości potencjału krajowego i zagranicznego niezbędnego do realizacji projektu, a także oszacowania kosztów pozyskania, eksploatacji i wycofania sprzętu wojskowego oraz wstępnego ustalenia terminów pozyskania sprzętu wojskowego.

Jak przypomina magazyn "Milmag", spółka Rosomak dostarczyła w latach 2019-2020 łącznie 27 sztuk CKPEiRT. Pojazdy te bazują na podwoziu Scania CB 8×8 i miały zostać przekazane w latach 2017-2018. Opóźnienie wynikało z problemów, które pojawiły się podczas badań CKPEiRT w Wojskowym Instytucie Techniki Pancernej w Sulejówku.

Dalszy ciąg tekstu pod materiałem wideo:

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

A to nie koniec listy specjalistycznych pojazdów, które trafiają do polskiej armii. W listopadzie ub.r. minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak przekazał na Twitterze, że Polska chce kupić od Amerykanów 300 używanych transporterów opancerzonych Cougar 4×4 klasy MRAP (Mine Resistant Ambush Protected). Magazyn "Milmag" wyjaśnia, że ten ważący 17,2 tony pojazd umożliwia transport dwóch członków załogi oraz czterech żołnierzy desantu, a jego opancerzenie chroni przed ostrzałem z broni strzeleckiej oraz pozwala zachować nienaruszony przedział desantu przy najechaniu na większość wykorzystywanych obecnie min.

Pierwsza partia Cougarów, w liczbie 70 sztuk, dotarła już do Polski, o czym 20 czerwca br. za pośrednictwem Twittera poinformował Błaszczak. Rzecznik Agencji Uzbrojenia, ppłk Krzysztof Płatek, doprecyzował, że kolejne dostawy mają zostać zrealizowane w najbliższych tygodniach.

"Pojazdy COUGAR 4x4 posiadają silnik o mocy 330 KM oraz automatyczną przekładnię. Charakteryzują się napędem 4x4 oraz odpornością przeciwminową na poziomie 7 kg TNT pod kadłubem i 14 kg TNT pod kołem. Prędkość maksymalna pojazdu wynosi 88-105 km/h, a jego zasięg to 670 km" — informuje Wojsko Polskie.

Autor Mariusz Kamiński
Mariusz Kamiński
Dziennikarz AutoŚwiat.pl
Pokaż listę wszystkich publikacji
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków