Prawo jazdy to jeden z tych dokumentów, który zawiera nie tylko informacje podane wprost — takie jak imię i nazwisko posiadacza, czy dane o tym, jakie kategorie posiada. Niektóre z nich są zakodowane. Np. w polu 12.

Prawo jazdy z kodem 71

Od razu trzeba jednak wyjaśnić, że nie są to dane, które "odkodować" mogą np. tylko policjanci czy wydział komunikacji. Kody używane są w nich tylko dlatego, że mały blankiet nie zmieściłby wszystkich informacji w pełnej formie. Dlatego też zdecydowano się na numeryczne kody.

Do naszej redakcji napisał pan Mikołaj. Od dawna nurtowała go sprawa, co kryje tajemniczy kod 71, który znajduje się w jego prawie jazdy, a w dokładniej w polu oznaczonym liczbą 12. Spieszymy z odpowiedzią.

Po sieci krąży nagranie. Na kierowcę wylewa się fala hejtu. Ale czy słusznie? Co ty zrobiłbyś na jego miejscu? Dalsza część tekstu znajduje się pod materiałem wideo

Kod 71 w prawie jazdy — co oznacza?

Pole 12 zawiera ograniczenia i rozszerzenia. Ograniczenia mogą być różne. Większość z nich związana jest ze stanem zdrowia posiadacza prawa jazdy. Może być to np. konieczność korzystania z jakichś przedmiotów podczas prowadzenia samochodu, np. wada wzroku wymaga prowadzenia samochodu w okularach korekcyjnych lub soczewkach kontaktowych, co w tym konkretnych przypadku będzie oznaczało umieszczenie 12 kodu 01.06.

Na tej samej zasadzie w rubryce 12 oznacza się rozszerzenia uprawnień. Może być to np. kod 96, oznaczający uprawnienia do ciągnięcia ciężkich przyczep, ale bez konieczności posiadania uprawnień kat. B+E.

Takie same pozycje, również oznaczone kodami, znajdziemy w mPrawie jazdy. Znajdują się one w rubryce "Ograniczenia i potwierdzenia".

Kod 71 znajdujący się w polu 12 na blankiecie prawa jazdy nie informuje jednak ani o ograniczeniach ani o rozszerzeniach uprawnień. Jego znaczenie jest inne — oznacza właściwie.... nic. Informuje wyłącznie o tym, że dokument, którym się posługujemy, jest wtórnikiem. To nic innego jak drugi egzemplarz tego samego dokumentu.

Wtórnik wyrabia się w zasadzie tylko w trzech przypadkach:

  • jeśli oryginalny dokument utracimy wskutek kradzieży czy zagubienia;
  • oryginalny dokument został zniszczony w stopniu powodującym jego nieczytelność;
  • gdy nastąpiła zmiana zawartych w prawie jazdy informacji, może to być np. imię, nazwisko, czy miejsce zamieszkania.
  • Dowiedz się więcej: Czy wiesz, co oznacza ten kod na twoim prawie jazdy?