Zanim przejdziesz do dalszej części artykułu (znajdującej się pod materiałem wideo), zobacz, ile czasu potrzebuje złodziej, by ukraść auto z parkingu i co robi, by je uruchomić.

Karty parkingowe - kiedy tracą ważność

Karty parkingowe dla osób niepełnosprawnych wygasają w 2024 roku z dwóch powodów:

  1. Naturalne upłynięcie terminu ważności karty parkingowej.
  2. W efekcie ustawy z dnia 19 grudnia 2023 r. o szczególnych rozwiązaniach służących zachowaniu ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności oraz orzeczeń o stopniu niepełnosprawności.

Zgodnie z tą ustawą, ważność kart parkingowych, które upłynęły lub dopiero upłyną pomiędzy 9 marca 2020 r. a 29 września 2024 r., została automatycznie wydłużona do 30 września 2024 r. Po tym terminie stracą one ważność.

Mandat za parkowanie na kopercie

Z utratą ważności karty parkingowej wiążą się poważne konsekwencje. Kierowca, który parkuje na miejscu dla osób z ograniczoną pełnosprawnością bez ważnej karty, może otrzymać mandat w wysokości 800 zł i 6 punktów karnych. Jeżeli kierowca w sposób nieuprawniony posługuje się kartą parkingową (np. nieważną), mandat wynosi 1200 zł, a do tego dochodzi 6 punktów karnych. Istnieje też ryzyko odholowania auta.

Jak wyrobić nową kartę parkingową dla osób z ograniczoną pełnosprawnością

Po wygaśnięciu ważności karty parkingowej, konieczne jest zdobycie nowej opinii lekarskiej i złożenie wniosku wraz z dokumentami do jednostki orzekającej o niepełnosprawności. Informacja o prawie do karty parkingowej musi być wskazana w orzeczeniu o niepełnosprawności, stopniu niepełnosprawności lub o wskazaniach do ulg i uprawnień.