Auto Świat Wiadomości Aktualności Za szybko w terenie zabudowanym! Rekordowo wielu kierowców traci za to prawo jazdy na trzy miesiące

Za szybko w terenie zabudowanym! Rekordowo wielu kierowców traci za to prawo jazdy na trzy miesiące

Od początku roku do końca maja już niemal 19 tys. kierowców straciło prawo jazdy na trzy miesiące za zbyt szybką jazdę w terenie zabudowanym! To fatalny wynik, podważający wszelkie teorie o wychowawczym działaniu wysokich kar. To także rekordowy wzrost liczby kierowców przyłapanych na wyjątkowo niebezpiecznym wykroczeniu, bo w analogicznym okresie 2018 roku zatrzymano prawa jazdy ok. 13 tys. kierowców.

Zatrzymanie prawa jazdy
Auto Świat
Zatrzymanie prawa jazdy

W zaledwie pięć miesięcy tego roku, aż 19 tys. kierowców musiało pogodzić się z tym, że przez trzy miesiące nie będą mogli prowadzić auta. Jak podaje portal rmf24.pl, w 2018 roku była to liczba o około 6 tys. mniejsza, a to oznacza ogromny, 70-procentowy wzrost liczb zabieranych uprawnień do kierowania pojazdami. Przypomnijmy, że kiedy w 2015 roku wprowadzano przepisy nakazujące zabieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h w terenie zabudowanym, zwolennicy zaostrzenia kar twierdzili, że będą one działały odstraszająco, a przede wszystkim wychowawczo. Wygląda jednak na to, że ryzyko dotkliwej kary nam spowszedniało.

Więcej piratów drogowych, czy sprawniejsza policja?

Skąd ta niekorzystna zmiana? Możliwości są dwie – albo polscy kierowcy przywykli do wysokich kar i nie działają one już tak odstraszająco, jak to zakładali pomysłodawcy przepisów, albo... policja ostro wzięła się do roboty. Wiele wskazuje na to, że aktywność policji w porównaniu z ubiegłymi latami rzeczywiście znacząco wzrosła. Po ubiegłorocznym, wielomiesięcznym strajku, podczas którego liczba kontroli drogowych (a co za tym idzie wpływów z mandatów do budżetu państwa) drastycznie spadła, funkcjonariusze mają poprawiać statystyki. Kontroli jest znacznie więcej niż wcześniej. Policjanci dysponują też coraz lepszym sprzętem, do służby trafiają kolejne auta z wideorejestratorami (głównie „pościgówki” marki BMW). Z zaprezentowanych danych wynika, że ponadprzeciętnie dużo praw jazdy zatrzymano m.in. w województwie zachodniopomorskim, gdzie policjanci od niedawna dysponują nowym sprzętem, którego wielu kierowców jeszcze nie rozpoznaje.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Czym grozi przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h w terenie zabudowanym?

Od 2015 r. za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym kierującemu grozi zatrzymanie dokumentu prawa jazdy na trzy miesiące. W myśl obecnych przepisów decyzję o odebraniu może podjąć policjant na miejscu zdarzenia – w wyjątkowych przypadkach, jeśli przekroczenie prędkości było związane z tzw. stanem wyższej konieczności, np. w związku z ratowaniem życia, funkcjonariusz może odstąpić od zatrzymania dokumentu. Decyzję policjanta musi w ciągu 21 dni zatwierdzić starosta. Zatrzymanie prawa jazdy nie jest tożsame z utratą uprawnień, bo po zakończeniu trzymiesięcznej kary kierujący dostaje prawko z powrotem i nie musi podchodzić do egzaminu.

prawo jazdy
prawo jazdyŻródło: Auto Świat / Auto Świat

Kary dla recydywistów – jazda bez prawa jazdy grozi więzieniem!

Uwaga! Jeśli w okresie obowiązywania kary, kierowca zostanie przyłapany na prowadzeniu pojazdu, sankcja przedłuża się automatycznie o kolejne 3 miesiące. Przy kolejnej recydywie kierowca traci już nie dokument, ale uprawnienia do kierowania pojazdami, żeby odzyskać prawo jazdy musi ponownie przejść kurs i zdać egzamin. Jazda mimo zatrzymanych uprawnień to już przestępstwo, za które może być orzeczona kara więzienia. 

Autor Piotr Szypulski
Piotr Szypulski
Dziennikarz AutoŚwiat.pl
Pokaż listę wszystkich publikacji
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków