Choć nadal jest rzesza kierowców, którzy nie wyobrażają sobie zakupu samochodu bez osobistych oględzin, przejażdżki i negocjacji oko w oko ze sprzedawcą, to dość szybko przybywa platform oferujących sprzedaż aut przez internet, bez wychodzenia z domu. Co więcej, takie firmy cieszą się rosnącym zainteresowaniem i coraz częściej sprzedają w ten sposób także pojazdy używane.

Dlaczego taka forma zakupu samochodu zyskuje na popularności? Być może powodem są przykre doświadczenia wielu z nas. Według badań Kantar TNS aż 41 proc. kupujących najbardziej obawia się wad ukrytych auta, a co piąta osoba tego, że pojazd będzie pochodził z kradzieży. Inni, którzy zmierzyli się z zakupem auta używanego, wiedzą, że w wielu przypadkach piękne modele ze zdjęć w ogłoszeniach nijak mają się do rzeczywistości, którą zastajemy na miejscu. Trafienie na zadbany egzemplarz często oznacza konieczność obejrzenia od kilku do nawet kilkunastu samochodów, przejechania setek kilometrów, straty czasu, pieniędzy i nerwów.

Od takich przygód uchronić mogą nas platformy sprzedające auta online, które za nas zajmują się ich weryfikacją. Dzięki nim bez wychodzenia z domu dostajemy dostęp do ogromnej oferty wyselekcjonowanych pojazdów. Jeśli jednak obawiacie się, że kupicie kota w worku, to mamy dla was dobrą wiadomość. Rosnąca konkurencja wymusza coraz wyższy poziom zabezpieczeń takich transakcji, a kolejni gracze na rynku mają coraz wyższe standardy i szerszy wachlarz usług, co wytrąca ostatnie argumenty przeciwnikom takiego sposobu kupowania aut.

Stan techniczny auta oceniają specjaliści Foto: Carvago
Stan techniczny auta oceniają specjaliści

Carvago – nowy gracz, nowe standardy

Firmą, która oferuje nową jakość w sposobie zakupu samochodu z drugiej ręki, jest Carvago.com. To międzynarodowa platforma sprzedaży aut używanych, która codziennie analizuje ogłoszenia z całej Europy i po wstępnej selekcji wybiera do swojej oferty ok. 10 proc. z nich. Carvago.com szybko zdobywa też nowe rynki. Dlaczego? Firma bardzo mocno rozwinęła proces weryfikacji kupowanych aut i na wiele sposobów zabezpieczyła klientów przed ryzykiem zakupu.

  • Po pierwsze, Carvago dokładnie „prześwietla” samochody przed zakupem. Firma opracowała autorski program CarAudit™, w ramach którego profesjonalny rzeczoznawca dokładnie weryfikuje aż 270 punktów auta. Klient otrzymuje obszerny raport z kontroli wraz ze zdjęciami i nagraniem pracy silnika. Firma sprowadza tylko te auta, które przejdą weryfikację.
  • Po drugie, firma zajmuje się wszelkimi formalnościami związanymi ze sprzedażą samochodu: bierze na siebie jego zakup od pierwotnego sprzedawcy, jeśli samochód jest z zagranicy – sprowadza go, tłumaczy dokumenty na język polski oraz pomaga w finansowaniu (w ofercie Carvago.com są oferty leasingu, kredytu i wynajmu długoterminowego).
  • Po trzecie, zakup jest bezpieczny. Wszystkie auta sprowadzone za pośrednictwem Carvago.com mają w standardzie 6-miesięczną gwarancję, którą można za dopłatą wydłużyć nawet do 3 lat, a także rozszerzyć jej zakres.
  • Po czwarte, zakup auta przez platformę Carvago.com jest bardzo wygodny. Sprawdzone auto trafia do punktu odbioru lub pod dom klienta gotowe do rejestracji.
Podczas weryfikacji auta sprawdzana jest, m.in. grubość lakieru Foto: Carvago
Podczas weryfikacji auta sprawdzana jest, m.in. grubość lakieru

Jak kupuje się auto przez internet?

W Carvago.com jest to bardzo proste – wszystkie etapy zakupu odbywają się w stu procentach online, włącznie z podpisaniem umowy, a nawet formalnościami związanymi z finansowaniem auta. Ale po kolei. Najpierw wybieramy interesujące nas auto, następnie zamawiamy jego profesjonalny audyt. Jeśli samochód przejdzie weryfikację, a klient po zapoznaniu się z raportem z oględzin potwierdzi, że nadal jest zainteresowany jego nabyciem, Carvago.com kupuje pojazd i organizuje wszelkie formalności związane ze sprowadzeniem pojazdu do Polski (jeśli auto kupowane jest z zagranicy). Maksymalnie w ciągu 20 dni samochód trafia pod dom klienta. Co istotne, umowa, którą podpisuje się z Carvago.com, jest zawsze w języku polskim, niezależnie od tego, skąd pochodzi auto, a firma daje możliwość sprawdzenia samochodu i jego zwrotu w ciągu 14 dni bez podania przyczyn.