Wbrew pozorom nie każdy z nas pamięta, jak wyglądały polskie ulice w ubiegłym wieku. To, co jest oczywiste dla roczników, które obecnie zaczynają szczepienia przeciw COVID-19 może być prawdziwym odkryciem dla znacznie młodszego pokolenia. W czasach sprzed Facebooka czy Instagrama można było podziwiać zupełnie inne samochody niż obecnie widywane na ulicach. Zapewne mało kto wówczas przypuszczał, że popularne "maluchy" czy "kredensy" staną się po latach prawdziwymi rarytasami i obiektami zainteresowania wśród kolekcjonerów.

Filmowy spacer po Krakowie z połowy lat 90. to dobra okazja (świetne nagranie opublikował Jacek Boroń na swoim kanale w serwisie YouTube), by przyjrzeć się, jak wyglądała motoryzacyjna strona miasta. Nietrudno dostrzec, że dominują przede wszystkim Polskie Fiaty 126p (nie brakuje modeli z późniejszego okresu produkcji, czyli tzw. FL, które najłatwiej poznać po plastikowych zderzakach). W obiektywie kamery można także dostrzec kilka Polonezów, Fiatów 125p, Fiata Cinquecento, Syrenę, Żuki, a nawet Avię, Skodę Favorit (w połowie lat 90. została zastąpiona przez Skodę Felicię) czy znacznie starszą Skodę 100. A to nie wszystko.

Wprawne oko dostrzeże także ówczesne samochody zachodnie, m.in. BMW serii 3, Forda Probe, Hondy CRX, Opla Kadetta kombi, Mercedesa W124 (najprawdopodobniej na jednym z ujęć uwieczniono także poprzednika dostawczego Mercedesa Sprintera, czyli T1 nazywanego kaczką), Peugeota 405 czy Volvo 340 i Volkswagena T3.

Miłośnicy aut z ubiegłego wieku będą mieć zabawę. Pozostaje sprawdzić swoje umiejętności, by rozpoznać jak najwięcej aut widocznych na nagraniu.