Wybierz samochód

Skoda Favorit

Ikona samochodu

Škoda Favorit była jednym z najpopularniejszych modeli XX wieku firmy z Mlady Boleslav. Już kilka lat po wprowadzeniu rodziny 742, Škoda wiedziała że musi opracować nowy, rewolucyjny model. Choć 105-tka i 120-tka dobrze się sprzedawały, Czesi postanowili pójść w zupełnie nowym kierunku.

Favorit była ostatnim modelem opracowanym przez Škodę. Chęć zaprojektowania zupełnie nowego, modnego i atrakcyjnego nadwozia zaprowadziła ich pod drzwi biura projektowego Bertone. Z ich desek kreślarskich wyszedł modny, 5-drzwiowy, kanciasty hatchback, choć powstało także kilka prototypów sedana czy wersji 3-drzwiowej. Oprócz tego zrezygnowano zarówno z umieszczenia silnika z tyłu, jak i z napędu na przednią oś, dzięki czemu udało się uzyskać nowoczesne i coraz bardziej popularne rozwiązanie – silnik z przodu, napęd na przednią oś.

Prace nad projektem rozpoczęły się w 1982 roku, a pierwsze prototypy były już gotowe z pierwszym dniem 1984 roku. Później prace nieco zwolniły, bowiem pierwsza seryjna Škoda Favorit zjechała z taśm dopiero w 1988 roku. 2 lata później do oferty dołączyło 5-drzwiowe kombi o nazwie Forman. Miało ono dłuższe o blisko 35 cm nadwozie, dzięki czemu udało się wygospodarować dużo miejsca w bagażniku. Hatchback miał zaledwie 240 litrów pojemności, a Forman – aż 400.

Przez cały okres produkcji stosowano wyłącznie 1,3-litrowe benzyniaki, ale w zależności od roku produkcji różniły się one zasilaniem oraz mocą – początkowo występowały w wersji 58- (135) oraz 63-konnej (136). W 1991 roku Škoda została przejęta przez Volkswagena. Ponieważ Favorita była na rynku dopiero 3 lata, niemiecki koncern zdecydował się wpierw nieco zmodernizować model, tym bardziej że wyniki sprzedażowe były zadowalające. Zmianie uległo wnętrze oraz pas przedni. Dodatkowo zmodernizowano silniki (wersja 136 została wycofana, by po roku wrócić w odnowionej wersji). Wtedy pojawiła się także 54-konna odmiana modelu 135. W tym samym roku rozpoczęto produkcję Škody Pick-up – użytkowej wersji Favorit.

W 1993 roku przeprowadzono kolejny lifting. Znów „oberwało się” atrapie chłodnicy oraz desce rozdzielczej. Największą zmianą było jednak wprowadzenie silników z jednopunktowym wtryskiem paliwa, który występował od odmianie 54-konnej, a wcześniej wspomniany, wycofany silnik 136 wrócił w 68-konnej wersji gaźnikowej oraz wtryskowej. Moc kierowana była na przednią oś za pośrednictwem 5-biegowej skrzyni manualnej. W 1995 roku zakończono produkcję Škody Favorit, a jej następca, Felicia, pojawiła się w sprzedaży już rok wcześniej.

Skoda Favorit - generacje

Skoda Favorit - powiązane artykuły

25 lat Skody Favorit

25 lat Skody Favorit

Skoda Favorit, jeden z najważniejszych samochodów w historii marki, w tym roku obchodzi swoje ćwierćwiecze. Model ten zadebiutował podczas 29. Międzynarodowych Targów Przemysłowych w Brnie w 1987 roku. Samochód zrywał ze stosowaną przez markę od 1964 roku koncepcją zblokowanego tylnego układu napędowego, był oryginalny i reprezentował wysoki poziom pod względem ergonomii. Skoda S781 Favorit ewoluowała z programu rozwojowego S780, składającego się z kilku prototypów przednionapędowych pojazdów zaprojektowanych przez Jaroslava Kindla. Gdy kierownictwo nad tym przedsięwzięciem przejął Petr Hrdlička, zwiększył się zasięg programu oraz narzucono większą presję czasu. O pomoc w stworzeniu nowoczesnego nadwozia zwrócono się do najlepszych pracowni m.in. Giugiaro i Pininfarina. Ostatecznie jego projektem zajął się Nuccio Bertone, proponując także wersje sedan i coupe. Jego prace kosztowały markę 28 mln kolon czeskich. Kalibrację podwozia, sposób zawieszenia jednostki napędowej, akustykę i poziom wibracji konsultowano natomiast z inżynierami Porsche. Opracowania specjalistów Skody zakończyły się zgłoszeniem imponującej liczby 42 patentów. Zgodnie z założeniami, próby nowego pojazdu ukończono już w pierwszym półroczu 1985 roku, a w 1988 roku rozpoczęto produkcję wielkoseryjną. Mimo braku środków na rozwój nowoczesnej jednostki napędowej, Skoda Favorit stała się poważnym konkurentem dla zachodnioeuropejskich samochodów. Nowy samochód początkowo miał nosić nazwę Laura. Propozycja...

Katalog Samochodów Auto Świat