Dzisiejszy dzień wielu z nas może wyjątkowo dać w kość. Przez Polskę przechodzą marznące opady deszczu, które mogą spowodować duże trudności w poruszaniu się zarówno samochodem, jak i piechotą. Synoptycy ostrzegają, przed paraliżem komunikacyjnym w porannych godzinach szczytu. Problemy mogą się pojawić zarówno w ruchu drogowym, jak i kolejowym.

Bardzo niebezpieczna pogoda. Gołoledź i silne wiatry

Opady prawdopodobnie potrwają nawet kilka godzin, powodując warstwy lodu o grubości nawet kilku milimetrów. Z tego względu poranne wyjścia do pracy mogą być bardzo utrudnione. Od rana niebezpiecznie jest na Pojezierzu Pomorskim, Kujawach, Mazowszu, Podlasiu, Mazurach, Warmii oraz częściowo w woj. łódzkim i wielkopolskim.

Nie pomaga też silny wiatr, który jest w stanie powalać drzewa, zrywać linie energetyczne i uszkadzać dachy na budynkach. Do tego możemy się spotkać nawet z burzami.

Dziś naprawdę trzeba przygotować się do jazdy i poruszania po dworze

W takiej sytuacji kierowcy muszą być naprawdę przygotowani do jazdy. Każdy samochód powinien mieć obowiązkowo:

  • zimowy płyn do spryskiwaczy; 
  • dobre wycieraczki;
  • zimowe opony;
  • skrobaczki lub odmrażacz do szyb;
  • sprawne całe oświetlenie.

Ponadto należy zachować zdecydowanie większy odstęp od poprzedzających pojazdów i zmniejszyć prędkość. Kierowca powinien też co jakiś czas sprawdzać jakość nawierzchni, po której się porusza. W tym celu należy upewnić się, że w naszej okolicy nie ma innych pojazdów i nie stwarzamy zagrożenia, rozpędzić się do niskiej prędkości, a następnie mocniej wcisnąć hamulec. W ten sposób można sprawdzić, w jakim stanie jest jezdnia. Sygnałem, że ulica jest śliska, będzie również luz, który wyczujemy w układzie kierowniczym i brak odgłosu, jaki wytwarzają zwykle opony w zetknięciu z nawierzchnią drogi.

Uważaj podczas chodzenia

To jednak nie wszystko. Należy także uważać podczas odśnieżania, skrobania szyb oraz wsiadania i wysiadania z auta, by nie przewrócić się na śliskiej ziemi. Lepiej również unikać zostawiania samochodu pod drzewami.

Należy również uważać podczas poruszania się pieszo, a mniejsze urządzenia transportowe, takie jak rower i hulajnoga lepiej zostawić w domu.