Auto Świat Wiadomości Limit alkoholu dla kierowców w Polsce do zmiany? Jest konkretny pomysł

Limit alkoholu dla kierowców w Polsce do zmiany? Jest konkretny pomysł

Dopuszczalny limit alkoholu dla kierowców w Polsce wynosi obecnie 0,2 promila, co oznacza, że dopiero przekraczając tę normę, popełniamy wykroczenie. Związek Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego w Polsce uważa, że limit jest zbyt wysoki. Ma w związku z tym konkretną propozycję.

Branża piwowarska chce zmian w przepisach dotyczących alkoholu
FotoDax / Shutterstock
Branża piwowarska chce zmian w przepisach dotyczących alkoholu

Branża piwowarska proponuje wprowadzenie nowych regulacji prawnych, które wyeliminowałyby całkowicie możliwość prowadzenia pojazdów po spożyciu alkoholu, nawet minimalnej jego ilości. Jej zdaniem norma 0,2 promila daje zbyt duże pole do interpretacji. "Wśród tysięcy zatrzymanych przez policję kierowców zapewne wielu było błędnie przekonanych, że mieszczą się w dozwolonym limicie. Gdyby wynosił on 0,0 promila, być może uniknęliby stworzenia zagrożenia na drodze, jak i późniejszych przykrych konsekwencji" — podkreśla w komunikacie Bartłomiej Morzycki, dyrektor generalny Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego — Browary Polskie.

Zobacz także: "Wydmuchał" 0,09, choć nic nie pił. Policjant szybko namierzył przyczynę

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Apelują o zerowy limit alkoholu dla kierowców w Polsce

Związek zwrócił się do rządu o podjęcie inicjatywy ustawodawczej, mającej na celu wprowadzenie zerowego limitu zawartości alkoholu dla kierujących pojazdami. Zdaniem autorów wniosku ważna jest bezkompromisowość i brak przyzwolenia na jakiekolwiek błędy. Związkowcy przypomnieli ponure statystyki: tylko w 2023 r. policja zatrzymała blisko 64 tys. kierujących pojazdami, którzy znajdowali się pod wpływem alkoholu. Pijani kierowcy odpowiadali za 7,6 proc. wszystkich wypadków oraz 13,3 proc. wszystkich ofiar śmiertelnych zdarzeń drogowych.

"Każdy kierowca powinien mieć jasność, że nie wolno mu wsiadać za kierownicę po spożyciu alkoholu. Czas skończyć z liczeniem, ile czasu trzeba odczekać, albo czy można prowadzić rano po spożywaniu alkoholu w dużych ilościach poprzedniego wieczoru" — apeluje Bartłomiej Morzycki.

Zobacz także: Sebastian M. już się nie wywinie. Jest decyzja ZEA w sprawie ekstradycji

Obecnie na terenie Unii Europejskiej przepisy dotyczące dopuszczalnej zawartości alkoholu we krwi kierowców różnią się dla poszczególnych krajów. Limit 0,0 promila obowiązuje w Czechach, Słowacji, na Węgrzech oraz w Rumunii. W większości państw europejskich limit dopuszczalnej zawartości alkoholu mieści się w przedziale od 0,2 do 0,5 promila.

W Polsce limit alkoholu we krwi wynosi do 0,2 promila. Zgodnie z art. 115 par. 16 Kodeksu karnego — stan wskazujący na spożycie alkoholu występuje, gdy zawartość alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila.

BMi
Powiązane tematy:AlkoholAlkomatKierowcy
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków