W porównaniu z 2012 r. jest to kilkuprocentowy spadek liczby kolizji. O około 8 procent spadła liczba zabitych, a o 5 procent liczba rannych. Oczywiście powodów tego jest wiele – częstsze kontrole, nowocześniejsze pojazdy, lepsza infrastruktura drogowa. Przy ciągle zwiększającej się liczbie samochodów, spadek choć nie drastyczny, wciąż cieszy.

Wróćmy jednak do bądź co bądź olbrzymiej pierwszej wymienionej liczby. Ponad 35 tys. wypadków to tylko nieco mniej niż 100 wypadków dziennie! Prawdopodobieństwo, że będziemy świadkiem takiego zdarzenia jest wysokie. Co wtedy zrobimy, czy będziemy wiedzieć jak się zachować i umiejętnie nieść pomoc poszkodowanym?

GENEZA

Tu z pomocą przychodzą... MotoPomocni! Nazwa łatwa, prosta i przede wszystkim trafna. Początki MotoPomocnych sięgają 2011 roku i od początku cała ich inicjatywa skierowana była przede wszystkim dla motocyklistów. Dlaczego?

Motocykliści, jako aktywni uczestnicy ruchu drogowego, mogą być świadkami trudnych sytuacji na drodze, w których konieczne będzie udzielenie pierwszej pomocy poszkodowanym – zarówno innym motocyklistom, jak i kierowcom samochodów oraz pieszym. Motocykliści to także niezwykle zaangażowana społecznie grupa. Organizują oraz biorą udział w wielu akcjach charytatywnych, pomagają potrzebującym. W końcu też założyciele grupy to aktywni motocyklowi entuzjaści, grupa docelowa dla inicjatywy MotoPomocnych była więc prosta do określenia.

OBECNIE

Kampania społeczna MotoPomocni.pl została uruchomiona w marcu 2013 roku i aktualnie jest to największe tego typu przedsięwzięcie w Polsce. Grupa ratowników organizuje szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy w wypadkach drogowych i pokazy ratownictwa podczas zlotów motocyklowych, rajdów, targów i imprez branżowych, szkoląc miesięcznie kilkaset osób. Od marca do października 2013 r. MotoPomocni byli obecni na kilkudziesięciu imprezach szkoląc łącznie ponad 3000 osób! Co najważniejsze, wiele z tych szkoleń przeprowadzanych jest bezpłatnie! Jeśli organizujesz zlot, rajd, imprezę charytatywną lub inną o charakterze motocyklowym i chciałbyś zaprosić MotoPomocnych, wystarczy się do nich odezwać, a bardzo prawdopodobne, że pojawią się właśnie na Twojej imprezie organizując kurs pierwszej pomocy, pokaz ratownictwa medycznego i zabezpieczając medycznie imprezę.

GŁÓWNE CELE PROJEKTU TO:

  • działanie prewencyjne minimalizujące zagrożenia życia poszkodowanych w wypadkach drogowych
  • edukacja społeczeństwa w zakresie udzielania pierwszej pomocy
  • kształtowanie świadomości motocyklistów i kierowców innych pojazdów
  • budowanie platformy porozumienia i tolerancji między kierowcami samochodów i motocyklistami
  • poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach

SKŁAD

Ratownicy z grupy MotoPomocni.pl to doświadczony i kompetentny zespół ratowników/ratowników medycznych oraz instruktorów Europejskiej Rady Resuscytacji. Większość z nich to aktywni motocykliści, a absolutnie wszyscy czują się świetnie w motocyklowych klimatach. Poznajcie główny skład:

Mariusz Tiahnybok
Mariusz Tiahnybok

Pomysłodawca, twórca i koordynator MotoPomocni.pl

- Ratownik KPP

- Instruktor BLS/AED Europejskiej Rady Resuscytacji

- Prezes Stowarzyszenia Edukacji Permanentnej

- Działacz w szeregach OSP Jednostka Ratownictwa Specjalistycznego we Wrocławiu

- Zawodowo specjalizuje się w projektowaniu oraz wdrażaniu projektów społecznych

- Motocykl: Yamaha XT1200Z Super Tenere

Rafał Gajda
Rafał Gajda

- Ratownik Medyczny

- Instruktor BLS/AED Europejskiej Rady Resuscytacji

- Instruktor American Heart Association

- Wolontariusz Medycznego Patrolu Fundacji WOŚP

- Młodszy Ratownik WOPR

- Certyfikat Służb Informacyjnych na imprezach masowych

- Pracownik systemu: Państwowe Ratownictwo Medyczne

- Motocykl: Yamaha XJ 600 S Diversion

Ewelina Kędziora
Ewelina Kędziora

- Ratownik Medyczny

- Instruktor BLS/AED Europejskiej Rady Resuscytacji

- Instruktor American Heart Association

- Wolontariuszka Medycznego Patrolu Fundacji WOŚP

- Ukończone kursy ITLS Advanced oraz Advanced Life Support

- Zawodowo pracuje w prywatnej firmie medycznej

Mariusz Jakubowsk
Mariusz Jakubowsk

- Ratownik Medyczny

- Instruktor BLS/AED

- Pracownik systemu: Państwowe Ratownictwo Medyczne

- Motocykl: Honda CBR 1000RR

Lena Konieczna
Lena Konieczna

- Ratownik KPP

- Instruktor BLS/AED Europejskiej Rady Resuscytacji

- Młodszy Ratownik PCK

- Pracuje na stanowisku specjalisty ds. bezpieczeństwa w firmie branży motoryzacyjnej

- Motocykl: Yamaha Virago 535

Łukasz Stępień
Łukasz Stępień

- Ratownik Medyczny

- Instruktor BLS/AED

- Absolwent Akademii Medycznej, Akademii Obrony Narodowej i Collegium Civitas. Od 7 lat zajmuje się bezpieczeństwem publicznym i zarządzaniem kryzysowym. Były szef wyszkolenia Warszawskiej Grupy Ratownictwa PCK

- Twórca bloga poświęconemu bezpieczeństwu Kryzysowo.pl

- Zawodowo zajmuje się szkoleniami i edukacją w bezpieczeństwie

SUPER RATOWNIK

Oczywiście supergrupa nie może się obyć bez swojego superbohatera – a jest nim Yamaha XT1200Z Super Tenere - motocykl przystosowany do profesjonalnego ratowania życia nawet w trudnym terenie. 1,2 litra pojemności, 110 koni mechanicznych, ABS, 3-stopniowa kontrola trakcji oraz 2 mapy zapłonu. Oprócz tego motocykl wyposażono w najnowocześniejszy sprzęt ratunkowy, innowacyjne, wielofunkcyjne zestawy opatrunków, zestaw do tlenoterapii i mobilne AED.

Na co dzień motocyklem porusza się jeden z ratowników przygotowany na podjęcie natychmiastowych działań w sytuacji zagrożenia życia. Super Ratownik nie tylko gwarantuje komfort podróżowania po asfaltach, ale również doskonale radzi sobie w trudnych warunkach terenowych, o czym można było się przekonać np. podczas szkoleń na terenie poligonu wojskowego w Cieninie pod Wrocławiem.