Po raz pierwszy ta spektakularna konstrukcja o długości ponad 20 metrów została zaprezentowana na targach motoryzacyjnych we Frankfurcie, gdzie była jedną z głównych atrakcji, a do Warszawy przybędzie z krajów bałtyckich.

Na platformie znajdują się dwa identyczne samochody osobowe, poruszające się po ponad 20-metrowej rampie w kształcie spłaszczonej litery "U". Po wprowadzeniu samochodów w ruch, okazuje się, że jeden z nich porusza się o kilkanaście sekund dłużej. Dlaczego tak się dzieje i co to oznacza dla właściciela takiego auta?

Przyczyna tkwi w oponach. Samochód, który jedzie, gdy inne już się zatrzymały, to samochód wyposażony w opony Michelin Energy Saver, które mają niższe opory toczenia. Dla użytkownika takiego auta oznacza to wymierne oszczędności.

Jak wynika z testów przeprowadzonych przez TUV SUD Automotive, opony oszczędzają 200 ml paliwa na 100 przejechanych km, czyli w przybliżeniu złotówkę na 100 km, czyli na każdym litrze paliwa oszczędzamy ok. 15 groszy.

Platforma udowodnia, że nowa kategoria, tzw. zielonych opon, rzeczywiście przynosi wymierne oszczędności dla posiadacza samochodu i korzyści dla środowiska naturalnego.

- Dłuższy ruch to dowód na to, że opony Energy Saver stawiają mniejszy opór podczas toczenia, a to oznacza mniej zużytego paliwa w porównaniu z konwencjonalnymi oponami. To dobra wiadomość dla kierowców i środowiska, bo mniej spalonej benzyny, to mniej CO2 do wyemitowanego do atmosfery. - powiedział Jacek Bożek z Klubu Gaja.

Widowisko będzie można oglądać 13 - 15 czerwca przy jednym z warszawskich centrów handlowych. Na odwiedzających będą czekały dodatkowe atrakcje, konkursy i nagrody. Między innymi będzie można sprawdzić się w "praktycznym teście energooszczędności", wygrać komplet opon, a najmłodsi będą mogli stanąć do wyścigu energooszczędnych samochodzików.

- W w czasie spotkania będziemy przekonywać mieszkańców Warszawy do ekologicznej, oszczędnej jazdy. Jedną ze złotych zasad zyskującego ostatnio na znaczeniu ecodrivingu jest zapewnienie prawidłowego ciśnienia powietrza w oponach - powiedziała Urszula Ajersz z Krajowej Agencji Poszanowania Energii.

- Energooszczędne opony to rewolucyjna zmiana w historii opon. Za kilka lat przy zakupie opon w UE konsument będzie mógł porównać opony pod kątem energooszczędności, tak jak w przypadku lodówki, pralki czy żarówki - podsumował Arkadiusz Przydatek, rzecznik prasowy Michelin Polska.

Platforma po raz pierwszy została pokazana podczas salonu samochodowego we Frankfurcie. Po drodze do Warszawy odwiedzi Talinn, Rygę i Wilno. W czterech stolicach obejrzy ją łącznie ponad 20 tys. osób.