Lipskie Tereny Targowe podczas zbliżającej się edycji gościć będą ponad 290 000 odwiedzających, a blisko 500 wystawców z 20 krajów zaprezentuje 40 marek samochodów osobowych i 100 modeli premierowych. Tegoroczne hasło "Targi dla pasjonatów" będzie zachęcać uczestników do aktywnego udziału w licznych atrakcjach.

Szczególne miejsce w obszarze tematycznym targów zajmują takie tematy jak: indywidualizacja, uszlachetnienie pojazdów, części zamienne i wyposażenie, środki do pielęgnacji i konserwacji aut, samochody dostawcze i użytkowe. Istotnym punktem w programie targowym będzie kongres "crash.tech", który w tym roku poświęcony będzie tematowi bezpieczeństwa na drogach.

Szef Targów Lipskich Wolfgang Marzin podkreśla - duża ilość zgłoszeń wskazuje na fakt, iż pomimo kryzysu, branża wierzy w możliwości jakie niosą za sobą targi. Zauważalny jest nawet wzrost wystawców w segmentach takich jak samochody dostawcze i użytkowe, części zamienne i wyposażenie.

Po rocznej nieobecności jako wystawca powraca Alfa Romeo, z kolei Audi i Lexus powiększają swoje powierzchnie w stosunku do roku 2008. Wśród nowych wystawców warto wymienić firmy takie jak eoil automotive&technology, Rad Center Derkum oraz Real Garant Ubezpieczenia.

Do tej pory swój udział w targach AMI zgłosiły następujące firmy z Polski: KME Sp. z o.o. (Zgierz), Certools sp.j. (Pabianice), AUTO-GAZ Centrum (Antoniówka), Agencja Euroap (Białystok).

Głównymi tematami tegorocznych targów AMI staną się przyjazne środowisku rozwiązania technologiczne oraz alternatywne źródła napędu. 31 marca 2009 odbędzie się po raz pierwszy międzynarodowy kongres "Napędy, mobilność, innowacje - przyszłość motoryzacji", poświęcony technologicznej i ekologicznej przyszłości branży motoryzacyjnej. Ponadto ponownie odbędą się liczne prezentacje na temat gazu ziemnego i autogazu. Potencjalnym kupującym zaprezentowana zostaje cała paleta przyjaznych środowisku technologii: od gaz ziemnego począwszy przez gaz płynny, napędy elektryczne, hybrydowe, wodór aż po napędy zasilane bioetanolem. Prawdziwym sukcesem są odbywające się po raz siódmy i cieszące się  rosnącą z każdym rokiem liczbą uczestników lekcje AMI, pokazując w atrakcyjny i praktyczny sposób jak chronić środowisko a jednocześnie nie nadwyrężać portfela.