Próby odbywały się na samochodach VW Golf na mokrej i suchej nawierzchni.

Próba na mokrej nawierzchni polegała na wykonaniu 5 okrążeń z prędkością na granicy przyczepności – było to ok. 42-45 km/h. W zależności od umiejętności kierowcy czas 5 okrążeń wynosił od 58 s do 1,15 min. Była też możliwość odbycia podobnej próby tymi samymi samochodami, lecz na oponach konkurencji (porównywalnej klasy). Czasy okrążeń były wtedy minimalnie dłuższe, ale większość testujących podkreślała, że auto łatwiej prowadziło się na Bridgestonach, rzadziej włączał się układ ESP korygujący tor jazdy i rzadziej trzeba było wykonywać drobne korekty kierownicą.

Te spostrzeżenia testujących potwierdzili specjaliści z Bridgestone, którzy podkreślali, że nowa opona została zaprojektowana (w Centrum Technologicznym tej firmy w Rzymie) właśnie z myślą o jak najlepszym prowadzeniu na mokrej nawierzchni.

Także druga próba – hamowania na mokrej nawierzchni – potwierdziła wysoką klasę Weather Control A005. Uświadomiła także testującym, jak wielka jest zależność między drogą hamowania, a prędkością. Próby hamowania wykonywane były przy ok. 80 km/h. Wystarczyło przekroczyć tę prędkość o 2-3 km/h, aby droga hamowania wydłużyła się nawet o kilka metrów.

Bridgestone: całoroczna opona Weather Control A005 Foto: Auto Świat
Bridgestone: całoroczna opona Weather Control A005

Bieżnik opony Weather Control A005 układa się w kształt litery V. Woda odprowadzana jest ukośnie układającymi się rowkami. Klocki bieżnika mają dodatkowe nacięcia – lamelki, które zapewniają dobrą przyczepność na śniegu.

Bridgestone: całoroczna opona Weather Control A005 Foto: Auto Świat
Bridgestone: całoroczna opona Weather Control A005

Dzięki specjalnym dodatkom klocki bieżnika zachowują elastyczność także w niskich temperaturach, co przekłada się na dobrą przyczepność w warunkach zimowych.

Trzeci test – jazda po suchym torze – pozwolił poznać walory Weather Control A005 na suchej nawierzchni przy dużych prędkościach i częstym hamowaniu. Również w tym przypadku testujący podkreślali dobre prowadzenie na prostej i w zakrętach oraz dobre „trzymanie" przy ostrym hamowaniu.

Opona Bridgestone Weather Control A005 dostępna jest w 68 rozmiarach na felgi o średnicach od 15 do 20 cali.

Ile kosztuje całoroczna opona Bridgestone?

Np. rozmiar 205/55 R 16 w indeksie prędkości H kosztuje od 304 zł. Rozmiar 215/55 R 16 – od 498 zł, rozmiar 205/55 R 17 – od 498 zł, a 225/55 R 16 – od 530 zł.