Najbliższa edycja Dakaru 2014 odbędzie się w dniach 5-18 stycznia 2014 roku. Miejscem startu będzie argantyńskie miasto Rosario, a meta w chilijskim Valparaiso nad Pacyfikiem. Trasa 35. edycji Dakaru i 6. na terenie Ameryki Południowej wytyczona została na terenach Argentyny, Boliwii i Chile. Podczas dotychczasowych edycji rajdu Dakar, aż 29 startów odbyło się na terytorium Afryki, jeden raz - w 2008 roku - rajd nie wystartował, a trasy pięciu ostatnich zawodów biegły przez terytorium Ameryki Południowej. Boliwia będzie 28 krajem goszczącym tę najtrudniejszą przeprawę motoryzacyjną świata.

- Już nie mogę się doczekać naszego wspólnego startu z Markiem po raz pierwszy w aucie w rajdzie Dakar. Jestem ciekawy, jak w szczegółach będzie wyglądała nowa trasa. Tego nikt dokładnie jeszcze nie wie, z tego co jednak się orientuję oraz dowiedziałem się od boliwijskich zawodników, to w głównej mierze pojedziemy przez góry. Nawigacja będzie szlakowa, co oznacza jeszcze bardziej skomplikowane dla mnie zadanie, jako nawigatora w załodze samochodowej. Reszta trasy kolejnej edycji rajdu jest mi dość dobrze znana. Startujemy z Argentyny, zaraz na początku wjeżdżamy w wymagające góry, oczywiście organizator nie zapomniał o ekstremalnie trudnym odcinku Fiambala. Później wkraczamy w nieznane, czyli boliwijskie tereny, a następnie kierujemy się nad chilijskie wybrzeże, gdzie będziemy musieli zmierzyć się z pustynią, piaskami fesz-fesz i otwartymi przestrzeniami – skomentował na bieżąco trasę kapitan ORLEN Team, Jacek Czachor.

Tradycyjnie organizatorzy spodziewają się rekordowej frekwencji. Już wiemy, że nie zabraknie tam kilku polskich ekip. Krzysztof Hołowczyc i Adam Małysz będą walczyć o czołowe miejsca w kategorii samochodów. Do nich dołączy nowa załoga Orlen team – Krzysztof Dąbrowski i Jacek Czachor. Swój start zapowiada także krakowski rajdowiec Leszek Kuzaj. W kategorii motocykli Kuba Przygoński będzie wspomagany przez Tadeusza Błażusiaka – mistrza trialu i enduro. O starcie w Dakarze 2014 marzy także mistrz żuzla – Tomasz Gollob. O kolejne medale walczyć będą w quadach – Rafał Sonik i Łukasz Łaskawiec.

Foto: Auto Świat
Dakar 2014: znamy już trasę