Artykuł został pierwotnie opublikowany 12.08.2021 r.

Odpowiedni model prostownika to dobrze działający akumulator i spokojny kierowca. Dlatego warto poznać najważniejsze informacje na temat prostowników, aby wybrać najlepszy egzemplarz dla siebie.

Prostowniki – co to takiego?

Prostowniki są znane w dziedzinie elektrotechniki jako narzędzia, które służą do zmiany napięcia prądu z przemiennego na napięcie jednego znaku. Określenia "prostownik" używamy także wtedy, kiedy mówimy o ładowarkach akumulatorowych. Są to urządzenia, za pomocą których wprowadza się prąd elektryczny do określonego zasobnika energii. Spośród sprzętów przeznaczonych do ładowania akumulatorów w pojazdach wyróżnia się urządzenia do samochodów z silnikiem spalinowym oraz maszyny do aut z silnikiem elektrycznym.

Jak podłączyć prostownik do akumulatora?

Aby ładowarka okazała się przydatnym akcesorium w kryzysowych sytuacjach, warto dowiedzieć się, jak podłączyć prostownik do akumulatora. Ponieważ cała procedura będzie polegała na przesyłaniu energii elektrycznej, należy wykonać ją w suchym i możliwie najbezpieczniejszym miejscu. Ładowarka jest wyposażona w dwie klemy, które należy przyczepić do akumulatora. Czerwony przewód przypinamy do bieguna dodatniego, a czarny – do bieguna ujemnego. Następnie prostownik można przyłączyć do źródła zasilania oraz ustawić odpowiednie parametry ładowania.

Czas pracy prostownika jest zróżnicowany w zależności od wielkości akumulatora. Aby wypełnić prądem w całości rozładowany zbiornik energii samochodu osobowego, należy przeznaczyć na to nawet kilkanaście godzin. Jeśli jednak kierowca się spieszy i lada chwila musi jechać, można naładować akumulator tylko częściowo. Prawdopodobnie po 30-60 minutach samochód ruszy. Nie trzeba martwić się o stan akumulatora – będzie się samodzielnie ładował podczas jazdy.

Kiedy prostownik pokazuje, że akumulator jest naładowany?

Prostownik to urządzenie, które w krótkim czasie pozwala uratować dzień bez konieczności większej zmiany planów. Podłączając ładowarkę do akumulatora, warto mieć jednak na uwadze nie tylko swój cenny czas, ale także stan zbiornika energii. Niekiedy nieumiejętne korzystanie z prostownika może uszkodzić akumulator, dlatego należy ostrożnie ustawiać parametry ładowania i kontrolować je podczas uzupełniania energii.

Jeśli chcemy uruchomić samochód, należy odłączyć ładowarkę. Kiedy prostownik pokazuje, że akumulator jest naładowany? Zwykle wtedy, gdy wskaźnik natężenia prądu pokazuje wartość 0. Odpinanie ładowarki należy rozpocząć od odłączenia źródła zasilania. Następnie trzeba zdjąć klemy z biegunów akumulatora – najpierw czarny, potem czerwony. Teraz można spróbować uruchomić samochód.

Jaki prostownik do akumulatora wybrać?

Wybór odpowiedniego prostownika jest zadaniem wymagającym, warto jednak poświęcić temu trochę czasu i dobrać sprzęt, na którym będziemy mogli polegać w awaryjnej sytuacji. Ładowarka akumulatorów samochodowych to urządzenie, dzięki któremu brak reakcji auta na przekręcanie klucza w stacyjce nie będzie dużym problemem.

Różnice w budowie akumulatorów samochodowych sprawiły, że mamy do wyboru trzy rodzaje ładowarek: impulsowe, standardowe oraz prostowniki mikroprocesorowe. Te ostatnie urządzenia są uznawane za najbezpieczniejsze spośród wymienionych. Stosowanie prostownika mikroprocesorowego nie uszkadza akumulatora, ponieważ jego ładowanie kończy się w momencie zapełnienia zbiornika energii. Osoby, które zastanawiają się, jaki prostownik do akumulatora wybrać, muszą wziąć pod uwagę także kilka aspektów, takich jak: waga i wymiary urządzenia, napięcie wyjściowe i zasilające, prąd ładowania oraz typ akumulatora.

Prostowniki samochodowe w najlepszych cenach. Sprawdź, nasze propozycje