Niemal każdy kierowca wie, że podstawową czynnością serwisową, którą należy wykonać przygotowując samochód do zimy, jest wymiana opon. To bardzo ważne, gdyż opony zimowe wykonane są z innej mieszanki gumy niż letnie i posiadają specjalną rzeźbę bieżnika, dzięki czemu zapewniają lepszą przyczepność i zwiększają nasze bezpieczeństwo. Jeśli zakładamy opony z poprzednich lat, to należy sprawdzić, czy nie noszą one śladów uszkodzeń i czy ich bieżnik na całym obwodzie jest równomiernie zużyty. Jego głębokość w żadnym punkcie na obwodzie opony nie powinna być mniejsza niż 4 mm.

Sprawdzenie instalacji elektrycznej

Sprawna instalacja elektryczna w czasie zimy ma bardzo duże znaczenie. To od jej kondycji w dużej mierze zależy, czy w mroźny zimowy poranek nasz samochód odpali bez problemu. Przede wszystkim powinniśmy zadbać o akumulator, który zawsze powinien być w pełni naładowany, aby  prąd rozruchu był możliwie największy. Stan akumulatora można sprawdzić specjalnym miernikiem lub powierzyć to zadanie serwisowi, co zwykle jest bezpłatne.

– Warto zauważyć, że już w temperaturze -18 stopni Celsjusza akumulator ma około 50 proc. mocy rozruchowej, natomiast silnik stawia opory o 50 proc. większe. Te wartości dobrze obrazują, że w pełni sprawny układ elektryczny zimą ma szczególnie ważne znaczenie – przypomina Daniel Bień, ekspert Motointegrator.pl.

Dobrze jest oczyścić i zabezpieczyć klemy akumulatora oraz inne ważne połączenia elektryczne, zwłaszcza te, które są w większym stopniu narażone na działanie wilgoci. Dla bezpieczeństwa warto również sprawdzić stan oświetlenia samochodu i skorygować ustawienie reflektorów. Pamiętajmy o tym, że w okresie zimowym zmrok zapada o wiele wcześniej i ze świateł będziemy korzystać znacznie częściej.

Kontrola układu chłodzącego

Nim temperatura spadnie poniżej zera, należy sprawdzić stan cieczy w układzie chłodzenia.

– Płyn chłodzący nie powinien krystalizować się do -37 stopni Celsjusza, w przeciwnym razie w czasie zimy może zamarznąć i uszkodzić chłodnicę, a nawet blok silnika, co z pewnością wygeneruje ogromne koszty naprawy. Do pomiaru temperatury krzepnięcia płynu służy specjalne urządzenie, które jest na wyposażeniu większości warsztatów samochodowych. Ta pozornie błaha czynność jest szczególnie ważne w przypadku, jeśli nie jesteśmy pewni, co właściwie znajduje się w chłodnicy naszego samochodu – dodaje Bień.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Przygotowując auto do zimy, należy zwrócić uwagę na pozornie mało istotne drobiazgi. Jeśli chcemy zapewnić sobie optymalną widoczność, warto wymienić pióra wycieraczek, które w zimie mają do wykonania szczególnie ciężką pracę. Nie wolno zapominać o płynie do spryskiwaczy, gdyż pozostawienie letniego może prowadzić do zamarznięcia całej instalacji. Płyn zimowy warto stosować już od połowy listopada. Istotne jest też przesmarowanie wszystkich uszczelek preparatem silikonowym, zaś zamków w drzwiach środkiem, który  pochłania wilgoć. Nie zapomnijmy wozić ze sobą skrobaczki do szyb lub odmrażacza w płynie, który jest niezwykle skuteczny i w przeciwieństwie do skrobaczki – nie rysuje szyby. W ekstremalnych sytuacjach mogą się przydać również odmrażacz do zamka, a także kable rozruchowe. Warto pamiętać też o wymianie dywaników z materiałowych na gumowe. Zimą te pierwsze działają niczym gąbka, zatrzymują całą wilgoć w samochodzie i praktycznie nie mają możliwości wyschnięcia przez kilka miesięcy.

Możemy również zadbać o komfort jazdy w zimie stosując ogrzewanie postojowe. Motointegrator.pl jako jedyny w Polsce oferuje elektryczne ogrzewanie postojowe DEFA. To szwedzki produkt, który może ogrzać silnik, wnętrze auta, a także stale dbać o odpowiednie naładowanie akumulatora. Zestaw  jest stosunkowo niedrogi i prosty w montażu, a do działania wymaga jedynie dostępu do gniazdka 230V.

Pamiętajmy, że im wcześniej i bardziej kompleksowo przygotujemy samochód do zimy, tym większy będzie nasz komfort i bezpieczeństwo jazdy w tym trudnym okresie.

----------------------------------------------------------------------------

Motointegrator.pl to projekt Inter Cars S.A. Jest to platforma e-commerce, która nie tylko umożliwia zakup części, opon i akcesoriów samochodowych, ale również ich montaż w jednym z ponad 5000 warsztatów sieci Inter Cars. Platformę miesięcznie odwiedza około milion użytkowników, co daje jej pierwsze miejsce wśród internetowych sklepów motoryzacyjnych w Polsce. Klienci dostają 3 lata gwarancji na produkty montowane w serwisach sieci, pod warunkiem corocznego przeglądu auta w warsztatach Motointrgratora. W ofercie sklepu jest ponad milion produktów. Każda nabyta część dostarczana jest w ciągu 24 godzin. Motointegrator.pl oferuje Klientom trzy sposoby dostawy zamówionych produktów: dostawę z montażem w jednym z ponad 5 tys. serwisów w całej Polsce, do punktu Motointegrator (160 filii Inter Cars) oraz do domu. Więcej informacji na www.motointegrator.pl