Ile i jakie auta są sprowadzane do Polski?

Krajobraz importu samochodów do naszego kraju jest dosyć interesujący. Wg danych IBMR Samar w roku 2021 liczba rejestracji importowanych aut osiągnęła pułap blisko 930 tysięcy, i była ponad 10 proc. wyższa niż rok wcześniej. Gdyby dokonać uśrednienia wieku sprowadzanych pojazdów, to wyniósłby on około 12 lat. Roczniki z zakresu lat 2006 - 2009 stanowią ponad 30 proc. wszystkich rejestracji.

Z roku na rok widać słabnące zainteresowanie samochodami z silnikami wysokoprężnymi, choć nadal ich udział w importowym torcie przekracza 40 proc.

Skąd najczęściej sprowadza się auta?

Jeśli chodzi o kraje, z których sprowadzane są pojazdy, to od zawsze prym wiedzie import samochodów z Niemiec. Stanowi on około 60 proc. wszystkich sprowadzanych aut, co w przełożeniu na liczby oznacza ponad pół miliona sztuk. W top 10 importowych destynacji poza tym są kolejno: Francja, Belgia, Holandia, Stany Zjednoczone, Włochy, Szwajcaria, Austria, Dania oraz Szwecja.

Co ciekawe, choć import aut ze Szwecji zamyka pierwszą dziesiątkę pod względem liczebności samochodów, to kraj ten słynie z używanych samochodów, które cechuje bardzo dobry stan techniczny. Auta te są też odpowiednio droższe, ale mimo to są osoby, które z chęcią inwestują w dobrą jakość.

Najpopularniejsze marki importowanych pojazdów

Volkswagen, Opel i Ford to trzy marki, które cieszą się największym zainteresowaniem. Co więcej, stanowią one aż 30 proc. sprowadzanych samochodów. Dalej za nimi znajdują się m.in. Audi, Renault, BMW, Peugeot, Citroen, Mercedes, Fiat, Toyota, Hyundai, Nissan, SEAT, Volvo, KIA, Skoda, Honda, Mazda oraz Suzuki.

Top 10 najchętniej sprowadzanych modeli

Z kolei wśród modeli dominują następujące samochody: Audi A4, Opel Astra, Volkswagen Golf, BMW 3, Audi A3, Opel Corsa, Fors Focus, Volkswagen Passat, Ford Fiesta i Audi A6.

Jakie dokumenty są wymagane?

Liczba dokumentów zależna jest od kraju pochodzenia pojazdu, a w zasadzie od tego, czy jest on zarejestrowany w ramach Unii Europejskiej, czy też nie. Ponadto w przypadku niektórych krajów specyfika zakupu wynika z lokalnych, krajowych regulacji prawnych w tym zakresie. Przykładowo, w Niemczech można nabyć auto bez podpisywania umowy kupna-sprzedaży, co wiąże się z korzyściami podatkowymi dla sprzedającego.

Na pewno jednak potrzebować będziemy takich podstawowych dokumentów, jak aktualny dokument potwierdzający tożsamość, dowód potwierdzający własność auta u strony sprzedającej, kartę wozu - jeśli taka jest, zaświadczenie o wyrejestrowaniu pojazdu, dotychczasowe tablice rejestracyjne, dowód opłaty akcyzowej oraz cła - jeśli takowe jest wymagane, a jest tak chociażby w przypadku importu aut z USA.

Opłaty rejestracyjne związane z importem samochodu

Na terytorium Rzeczpospolitej obowiązuje podatek akcyzowy pobierany od importowanych aut. Jego wysokość wynosi 3,1 proc. w przypadku pojazdów o pojemności silnika do 2000 cm3, oraz 18,6 proc. dla pojazdów osobowych o wyższej pojemności skokowej. Bardzo istotne jest, aby podatek ten uregulować w ciągu 30 dni od sprowadzenia auta. Podatek VAT objęty jest stawką 23 proc., a w przypadku aut kolekcjonerskich - 8 proc.

Jeśli chodzi o cło to wynosi ono 10%. Ciekawym przypadkiem jest Szwajcaria, która nie należy do Unii Europejskiej. W przypadku importu aut z tego kraju nie zapłacimy cła. Wynika to z porozumień, jakie Szwajcaria zawarła z Unią w tym zakresie. - dla aut ze Szwajcarii również obowiązuje cło w wysokości 10%. Chyba że auto zostało wyprodukowane na terenie UE i jest na to stosowny dokument (EUR-1) tycz się to każdego kraju poza UE.

Jak bezpiecznie sprowadzić auto?

Zgromadzenie odpowiedniej dokumentacji przy sprzedaży i imporcie auta to jednak tylko ułamek spraw, jakie pozostają do załatwienia. Warto bowiem dokonać dokładnego sprawdzenia samochodu. Chodzi tu nie tylko o stan techniczny, ale również o jego legalność, na przykład - czy nie uległo wypadkowi albo czy nie było skradzione.

Firmą, która specjalizuje się w profesjonalnym obrocie importowanymi autami w kanale on-line jest Carforfriend.pl. Działalność tego sprawdzonego pośrednika ma zasięg paneuropejski, dzięki grupie spółek zarejestrowanych w wybranych krajach Europy, jak Polska, Niemcy czy Czechy. Ułatwia to transfer pojazdów i wpływa na optymalizację kosztów, związanych z transakcjami zakupu w środowisku międzynarodowym.

Co znajdziemy w ofercie Carforfriend.pl?

Ten wygodny serwis w szybki i intuicyjny sposób pomaga w wyszukiwaniu aut na rynkach europejskich oraz w USA. Klienci mają do dyspozycji kilka pakietów usług, w zależności od tego czy oczekują częściowej czy też kompleksowej pomocy w sprowadzeniu wymarzonego auta.

Carforfriend.pl dzięki rozbudowanej sieci przedstawicieli w krajach objętych importem, umożliwia sprawdzenie auta na miejscu. Z usług dodatkowych warto też zwrócić uwagę na takie jak:

  • leasing aut z Unii Europejskiej,
  • możliwość inwestowania w obrót autami z importu,
  • korzystanie z sieci autoryzowanych warsztatów w ramach ogólnopolskiej sieci Eurowarsztat,
  • znalezienie korzystnej oferty ubezpieczeniowej,
  • usługi dedykowane klientom biznesowym.

Import aut jest przedsięwzięciem czasochłonnym i obarczonym ryzykiem dlatego bez wątpienia warto skorzystać z pomocnych i bezpiecznych narzędzi, jakie zapewnia Carforfriend.pl.