Sztuka designu i jego kwintesencja to przyjemność. Przedmiot ma działać, producentowi przynieść zysk, użytkownikowi pożytek. Ma być bezpieczny i nieszkodliwy. A jak jeszcze ktoś się uśmiechnie - to znaczy, że to dobry design. Tak mówi Janusz Kaniewski, człowiek który projektował auta dla Ferrari, sprzęt dla Rossignola i buty dla Fila. Jest także autorem obecnego logo Fiata.

Obecnie Janusz Kaniewski zasiada jako przewodniczący Jury ogólnopolskiego, internetowego konkursu ZOOM-ZOOM MAZDA DESIGN.

To pierwszy konkurs, w którym można zaprezentować swój pomysł na użytkowy przedmiot do samochodu i/lub projekt samochodu. Prace należy składać do 7 czerwca.

ABC PROJEKTOWANIA wg Janusza Kaniewskiego

Zastanów się, dla kogo projektujesz?

Projektowanie to nie moda, ważne żeby projekt się podobał i przydawał, a nie był jedynie ozdobiony modnym w tym sezonie wzorkiem.

Zbieraj inspiracje z otoczenia!

Zastanów się, co Ci jest potrzebne, czego Ci brakuje i wymyśl to!

Słuchaj ludzi, oni mówią o swoich potrzebach.

Dobry projekt nie zostaje tylko na papierze, powinien się dać wyprodukować i sprzedać.

Przy projektowaniu myśl o materiałach, eksploatacji, kosztach i utylizacji - najważniejszy jest użytkownik.

Oto 9 etapów tworzenia modelu koncepcyjnego wg Mazda Design

Prawie wszystkie prace projektowe nad pojazdem rozpoczynają się od szkiców. Szkice obejmują większą liczbę perspektyw, ale najłatwiejsza do opanowania i najszybsza do wykonania jest perspektywa jednopunktowa, od której swoje prace rozpoczyna większość projektantów.

Krok 1 - podstawy

Na początek narysuj ołówkiem linię nawierzchni, ustal pozycję dwóch kół i zaznacz linię pasa. Pamiętaj, aby rysować jak najcieńsze linie, aby móc łatwo zmieniać pomysły i poprawiać błędy wraz z postępem projektu, bez ulegania pokusie rozpoczęcia od nowa.

Krok 2 - orientacyjne proporcje

Za pomocą linii środkowej i zarysu szyb zaznacz orientacyjne proporcje pojazdu, czyli jego nadwozia.

Krok 3 - kształt nadwozia

Naszkicuj górną krawędź nadwozia, począwszy od tylnego zderzaka, poprzez dach, aż po przedni zderzak. Zauważ, że czym bliżej linii środkowej znajduje się linia dachu, tym łagodniejszy jest łuk.

Krok 4 - dodawanie szczegółów

Kiedy jesteś już zadowolony z ogólnego zarysu i proporcji pojazdu, możesz rozpocząć dodawanie takich szczegółów jak zderzaki, przednie światła i koła.

Krok 5 - indywidualizacja szczegółów

To końcowy etap przed dodaniem kolorów. Jeśli jesteś zadowolony z postępów swojego projektu, możesz dodać dalsze szczegóły, określając fakturę powierzchni i projekt obręczy kół.

Krok 6 - cieniowanie, dodawanie oświetlenia

Jeśli podoba ci się wykonany dotychczas projekt, możesz dodać cieniowanie okien i kół za pomocą flamastra. Zwróć uwagę, że używając ciemniejszego odcienia koloru w przednich kołach, oddasz lepiej wrażenie ruchu.

Krok 7 - linia horyzontu i sceneria

To etap wymagający pewnej odwagi. Weź kolorowy flamaster i spróbuj oddać refleksy światła na szybach i powierzchni nadwozia. Wyobraź sobie linię horyzontu za twoimi plecami i jej odbicie wraz ze scenerią w powierzchniach samochodu.

Krok 8 - kolorowanie

Wypełnij całą długość nadwozia flamastrem lub pastelami prostopadle do osi umieszczonej tuż poniżej linii pasa. Najlepiej wybrać kolor podobny do poprzednio użytego flamastra.

Krok 9 - czyszczenie

To końcowy etap. Weź gumkę i spróbuj określić, które z powierzchni są ustawione w górę. Jeśli przypadkowo je pokolorowałeś, usuń kolor. Dzięki temu najlepiej oddasz wrażenie trójwymiarowości kształtów.

Udział w konkursie mogą wziąć zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy. Celem jest zaprojektowanie elementu użytkowego do samochodu i/lub wymarzonego samochodu. Prace konkursowe można składać na stronie www.mazda.pl do 7 czerwca br.

Wymyślanie nowych przedmiotów użytkowych może być świetną zabawą i ciekawym kreatywnym zadaniem. Chcemy zachęcić Polaków do wsłuchania się w swoje potrzeby i podzielenia się pomysłami. Mamy kilku wybitnych polskich designerów znanych na całym świecie, może odkryjemy kolejny talent - mówi Krzysztof Bielski z Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, patrona konkursu.

W odkrywaniu ukrytych talentów pomoże Janusz Kaniewski, niezależny car designer, przewodniczący Jury, który będzie oceniał prace, a także przyznawał nagrodę Grand Prix: wyjazd na warsztaty Mazda Design oraz minimum miesięczny staż w swojej pracowni projektowej.

Będziemy oceniać przede wszystkim indywidualne podejście i pomysł. Weźmiemy także pod uwagę oryginalność i innowacyjność, przydatność i użyteczność oraz estetykę i realność wdrożenia - mówi Janusz Kaniewski, niezależny car designer. To niespotykany projekt. Wyjątkowa szansa dla osób, które projektują tylko do szuflady lub jeszcze nigdy nie odważyły się przelać swoich pomysłów na papier. To także szansa i wyzwanie dla młodych projektantów. Zachęcam do wsłuchania się w swoje Zoom-Zoom i zgłoszenia prac - dodaje Kaniewski, przewodniczący Jury konkursu ZOOM-ZOOM MAZDA DESIGN.

Wraz z konkursem rusza dedykowana strona internetowa, na której można zapoznać się z zasadami konkursu, poznać Jury, a także znaleźć inspirację do stworzenia swojego projektu. Dla osób, które nigdy wcześniej nie projektowały, na stronie konkursowej umieszczone zostało ABC projektowania zaproponowane przez głównego jurora konkursu.

Wejdź na stronę www.mazda.pl i weź udział w konkursie!