Kamizelki odblaskowe - w tych państwach trzeba je mieć

Od 1 lipca obowiązek posiadania kamizelki odblaskowej wprowadzono w Niemczech. Jej brak oznacza mandat w wysokości 15 euro. Obowiązek dotyczy wprawdzie tylko kierowców aut zarejestrowanych w Niemczech, ale w trosce o własne bezpieczeństwo warto go dobrowolnie respektować także u nas.

W krajach, gdzie kamizelki odblaskowe są obowiązkowe, należy je zakładać za każdym razem, kiedy kierowca i pasażerowie muszą opuścić pojazd, np. na skutek awarii czy wypadku, na autostradzie czy innej drodze – poza oczywiście parkingami.

Kamizelki odblaskowe obowiązują już w: Austrii, Belgii, Bułgarii, Czechach (dotyczy też obcokrajowców), Chorwacji, Finlandii (można mieć paski odblaskowe), Francji, Hiszpanii, Luksemburgu, Norwegii, Portugalii, Rumunii, Serbii, Słowacji, Słowenii, na Węgrzech i we Włoszech.

Przepisy nie są ujednolicone – w jednych krajach wystarczy jedna kamizelka odblaskowa w samochodzie, w innych muszą ją mieć wszyscy pasażerowie. W niektórych krajach obowiązek ten dotyczy też motocyklistów oraz rowerzystów, jeśli poruszają się po drogach po zmierzchu.

Kamizelki odblaskowe - lepiej mieć niż nie mieć

Co zatem zrobić z kamizelką planując wyjazd za granicę? Radzimy nie szukać luk w przepisach i zastosować wariant maksymalny – zabrać do auta tyle kamizelek odblaskowych ilu pasażerów będzie podróżowało.

Kamizelka odblaskowa kosztuje od 7 do 10 zł. Kupić ją można na każdej stacji benzynowej, w marketach, w internecie. Pamiętajmy tylko, żeby spełniała normę – dopuszczalne są kamizelki odblaskowe w 3 kolorach: żółtym, pomarańczowym lub czerwono-pomarańczowym. Musi mieć też z przodu i z tyłu 2 odblaskowe paski.

Kupując kamizelki nie zapomnijmy o dzieciach, w razie awarii pojazdu czy wypadku one szczególnie będą narażone na niebezpieczeństwo. Kamizelki odblaskowe trzeba wozić w kabinie auta, a nie – jak to robi większość kierowców - w bagażniku. Chodzi o to, aby móc założyć kamizelkę przed wyjściem z auta.

Przy okazji przypominamy: w razie awarii czy wypadku należy wystawić przed autem trójkąt ostrzegawczy, pasażerowie powinni wysiadać z auta nie na jezdnię, tylko na prawą stronę, na pobocze. Nie wolno bez potrzeby przebywać na jezdni, należy jak najszybciej zejść na pobocze lub za barierkę.