Carrozeria Alfredo Vignale powstała w 1946 roku w Turynie. Region Piemontu słynął z metaloplastyki. Najpierw produkowano tam zbroje, później pierwsi konstruktorzy budowali karety, by na początku XX wieku skupić się na pierwszych modelach samochodów. Wówczas sytuacja na rynku motoryzacyjnym wyglądała zupełnie inaczej niż obecnie. Producenci aut tworzyli gotowe podwozia, wyposażone w silniki, skrzynie biegów, układy sterowania i inne elementy niezbędne do prowadzenia, a cała reszta należała już do producentów karoserii. Każdy samochód mógł być inny, dopasowany do poszczególnego klienta. Alfredo Vignale idealnie wpisał się w panujące trendy. Jego zdolności, kiedy był on jeszcze praktykantem, docenił sam Pinin Farina.

Ferrari 212 Export Vignale
Ferrari 212 Export Vignale

Zakład Vignale specjalizował się w projektowaniu i budowaniu nadwozi dla takich marek jak: Alfa Romeo, Ferrari, Fiat, Lancia czy Maserati. Znakomitych dzieł autorstwa Vignale, w tym Giovanniego Michelottiego, przyjaciela Alfredo, można znaleźć naprawdę wiele. Warto przypomnieć chociażby Ferrari 212 i 250. Po wielu udanych projektach włoski producent karoserii mocno się rozwinął, miało to miejsce w 1961 roku, rozpoczynając działalność na większa skalę. W 1963 roku światło dzienne ujrzał projekt Ford Cougar II Concept, który został okrzyknięty konkurentem Corvette Stingray, ale nie trafił on do produkcji. Taki sam los spotkał Tatrę 613, dla której karoserię również przygotowała firma Vignale.

Ford Cougar II Concept 1963 r.
Ford Cougar II Concept 1963 r.

Niestety czasy się zmieniły. Seryjna produkcja samochodów na wielką skalę zakończyła indywidualne podejście do projektowania karoserii. W rezultacie wielu producentów nadwozi podupadło i zamykało lub sprzedawało swoje zakłady. W 1969 roku Alfredo Vignale został zmuszony do sprzedaży swojej firmy (niedługo później zginął w wypadku). Jej właścicielem został De Tomaso, do którego należała też Carozzeria Ghia. Z kolei w 1973 roku obaj producenci zostali przejęci przez Forda, a marka Vignale na kilkadziesiąt lat przeszła do historii.

Szybki powrót do teraźniejszości. Auta z nowej linii Ford Vignale również łączą w sobie elegancki design, wykończenie najwyższej jakości oraz bogatą specyfikację. Nazwa słynnej włoskiej marki zobowiązuje. Na Mondeo Vignale już można składać zamówienia w jednym z sześciu znajdujących się w Polsce salonów FordStore ze specjalnymi strefami Vignale Lounge: Auto Boss – Chorzów, Auto Brzezińska – Łódź, Bemo Motors – Warszawa, BCH Chwaliński – Opole, Euro Car – Gdynia, PGD Partner – Kraków. W 2016 roku do oferty dołączy nowy S-MAX Vignale.

Więcej informacji można znaleźć pod adresem: vignale.ford.pl.