Tematem przewodnim stoiska Auto Świata Classica będzie historia Volkswagena Transportera. Głównym powodem jest oczywiście obchodzone w tym roku 40-lecie Volkswagena T3, ale publiczność będzie mogła podziwiać wyjątkowe auta czterech generacji – T1, T2, T3 i najnowsze T6.1, które właśnie wchodzi do sprzedaży. 

Najstarszym pojazdem będzie oczywiście T1. Samochód biorący udział w targach to model SO-42 Westfalia z 1967 roku (auto wyprodukowane w Niemczech na eksport do USA). Pojazd w oryginalnym stanie sprowadzono 6 lat temu i odrestaurowano z zachowaniem wszelkich detali. Silnik o pojemności 1,5 litra rozwija moc 44 koni. Kolor nadwozia to Velvet Green L512. Zabudowa w stanie fabrycznym, uchylane przednie okna typu safari. Według naszych informacji jest to jedyne w Polsce T1 w takim stanie i oryginalnym wnętrzu.

Generację T2 reprezentować będą dwa pojazdy. Pierwszy z nich to kremowo-pomarańczowe T2b furgon z 1973 roku, który będzie naszą kawiarnią na kołach. Drugi –  T2b Westfalia z lutego 1978 roku. Auto w zabudowie kempingowej Berlin jest w 100 procentach oryginalne, ma 2-litrowy silnik z wtryskiem paliwa i automatyczną skrzynię biegów. Westfalia przeznaczona była na rynek amerykański. 

Prezentowany na stoisku T3 Multivan to szczególnie ciekawy pojazd. Aut w limitowanej wersji „Last Edition Star” wyprodukowano 2500 szt., w dwóch wariantach kolorystycznych (Orly Blue Metallic i Tornado Red). „Nasz” egzemplarz zjechał z taśmy produkcyjnej 27 kwietnia 1992 roku z numerem 2312. Auto posiada oryginalny silnik oraz skrzynię biegów, co potwierdzone jest certyfikatem ze Stiftung AutoMuseum Volkswagen w Wolfsburgu. Ponadto T3 ma zachowaną w niemal idealnym stanie tapicerkę, w większości fabryczny lakier oraz oryginalne wszystkie szyby, oczywiście bus jest bezwypadkowy. 

Dopełnieniem ekspozycji klasycznych Volkswagenów Transporterów będzie najnowsze wydanie samochodu – T6.1.

Tak jak w poprzednich latach poznańska impreza będzie okazją do kupna numerów archiwalnych w okazyjnej cenie, a każdy zakup będzie premiowany również pyszną kawą, serwowaną z jednego z Volkswagenów T2. Cały przychód ze sprzedaży archiwalnych wydań przekażemy na schronisko dla bezdomnych zwierząt w Nowym Dworze Mazowieckim, prowadzone przez Fundację Przyjaciół Braci Mniejszych. 

Impreza rozpoczyna się w piątek 25 października (11.00-19.00). W sobotę 26 października hale MTP będą przyjmowały zwiedzających w godz. 10.00-18.00, a w niedzielę w godz. 10.00-17.00. Normalny bilet jednorazowy kupowany on-line kosztuje 21 zł, a w kasie na terenie MTP 28 zł. Więcej szczegółów organizacyjnych na temat imprezy znajdziecie na retromotorshow.pl. Zapraszamy!