Oddział Mercedes-Benz Classic wystąpi w Goodwood z wyjątkowo silną reprezentacją. Kilkanaście legendarnych samochodów wyścigowych z firmowej kolekcji oraz liczni ambasadorowie niemieckiej marki pojawią się tam, aby przypomnieć jej sportową historię. Jedną z głównych atrakcji imprezy, jak co roku, będzie instalacja rzeźbiarza Gerry'ego Judaha – tym razem oddająca hołd sukcesom Mercedes-Benz w motorsporcie. Rzeźba zostanie również dołączona do zaktualizowanej wersji gry Gran Turismo 6, zaprezentowanej właśnie podczas Festiwalu Prędkości.

Wśród magicznych momentów w sportowej historii Mercedes-Benz są zwycięstwa, które z niemieckiej marki i jej kierowców uczyniły nieśmiertelne legendy: potrójna wygrana Mercedesa w Grand Prix Francji przed 100 laty, podwójne zwycięstwo Srebrnych Strzał w Grand Prix Trypolisu, podwójne mistrzostwo i rekordy w Mille Miglia w latach powojennych czy wreszcie triumf bolidu Sauber-Mercedes C 9 w 24-godzinnym wyścigu Le Mans sprzed ćwierćwiecza, który przypieczętował powrót Mercedes-Benz do wyścigów torowych.

Mercedes-Benz Classic przypomni gościom Festiwalu Prędkości te i wiele innych sukcesów podczas wystawy samochodów wyścigowych z różnych epok, od tych z początku ubiegłego stulecia i czasów klasycznych Srebrnych Strzał aż do samochodów DTM i współczesnych bolidów Formuły 1. Nie zabraknie oczywiście ambasadorów Mercedes-Benz Classic. Do posiadłości Goodwood House z XVIII wieku przyjadą zarówno gwiazdy minionych epok, takie jak Hans Herrmann, Klaus Ludwig, Sir Jackie Stewart czy Sir Stirling Moss, jak i współcześni idole - Lewis Hamilton oraz Nico Rosberg.

Motyw przewodni festiwalu

- Utrzymanie się w czołówce motorsportu przez 120 lat to wyczyn niezwykły - powiedział hrabia Marchii, założyciel i organizator Festiwalu Prędkości w Goodwood, komentując sportowe dziedzictwo Mercedes-Benz. - Jesteśmy dumni, mogąc uczcić to najbardziej spektakularną rzeźbą w historii festiwalu.

Symbolem imprezy w Goodwood są niepowtarzalne instalacje artystyczne, co roku przygotowywane przez znanego brytyjskiego rzeźbiarza, Gerry'ego Judah. Projekt poświęcony Mercedes-Benz ostatni raz artysta stworzył w roku 2001 - egzemplarz "Gullwinga" (W 198) unosił się wówczas na podświetlonym na niebiesko, obracanym cokole. Najnowsze dzieło Judah to hołd dla wyścigowej historii Mercedes-Benz. W rolach głównych wystąpią tu bolidy Mercedes-Benz W 25 (1934) oraz MERCEDES AMG PETRONAS F1 W04 (2013). Fascynująca rzeźba - łącząca czasy Srebrnych Strzał i ich współczesnych potomków - ma być najbardziej skomplikowaną architektonicznie instalacją w historii festiwalu.

Integracja Gran Turismo 6

Wirtualna kopia tego dzieła zostanie dołączona do bezpłatnej aktualizacji gry Gran Turismo 6 na konsolę PlayStation3. Aktualizacja pojawi się równocześnie z odsłonięciem rzeźby, 26 czerwca o godz. 23. Podczas festiwalu dostępne będą liczne stanowiska z konsolami, na których fani wyścigów mogą sprawdzić swoje umiejętności i wypróbować na torze Goodwood sportowe auta, takie jak Mercedes-Benz AMG Vision Gran Turismo. Przygotowany specjalnie z okazji 15-lecia serii Gran Turismo® prototyp zostanie zaprezentowany także w skali 1:1.

Na festiwal przyjedzie zresztą Kazunori Yamauchi - pomysłodawca i producent kultowej gry, a prywatnie miłośnik wyścigów. W Goodwood poprowadzi on unikatowy model 300 SLS, czyli specjalną wersję 300 SL Roadster z lat 50. Mercedes-Benz zbudował tylko dwa takie samochody. Zaprojektowano je na potrzeby uczestnictwa w amerykańskich mistrzostwach aut sportowych.

Pasjonująca współpraca człowieka z maszyną

Obecność Mercedes-Benz Classic na Festiwalu Prędkości wzmocni szeroka paleta samochodów klasycznych z prywatnych kolekcji. Dla przykładu, goście imprezy będą mogli w jednym miejscu zobaczyć wszystkie trzy bolidy Mercedesa z 1914 roku. W padoku zaprezentowana zostanie z kolei gama współczesnych aut sportowych ze stajni Mercedes-AMG.

Festiwal Prędkości w Goodwood przypomina, że najwznioślejsze zwycięstwa w historii sportów motorowych były i są wynikiem perfekcyjnego połączenia pionierskiej technologii, wyjątkowych zdolności za kierownicą oraz wyrafinowanej strategii zespołów.

Sukcesy Mercedes-Benz demonstrują niepowtarzalną ciągłość tych zasad. - Silna reprezentacja ambasadorów naszej marki w połączeniu z samochodami wyścigowymi i ich wspaniałą, zwycięską przeszłością bez wątpienia będą jedną z głównych atrakcji na słynnym torze w posiadłości Goodwood House - powiedział Michael Bock, szef Mercedes-Benz Classic. - W naszym przypadku motto tegorocznego festiwalu jest więc wyjątkowo trafne.