Skupmy się jednak na jednej z ikon motoryzacji - takie określenie z całą pewnością pasuje do R-Type'a Continental. W ciągu trzech lat produkcji powstało w sumie 208 sztuk tego modelu. Nadwozie ekskluzywnego coupe wykonano z aluminium. To dzieło (z wyjątkiem 15 sztuk) znanej firmy H.J Mulliner - ta nazwa jest związana z marką Bentley po dziś dzień.

Bentley R-Type Continental
Bentley R-Type Continental

Źródło napędu stanowił sześciocylindrowy silnik o pojemności 4 566 ccm (później 4 887 ccm), który po drobnych modyfikacjach generował 153 KM. Taka moc, w połączeniu ze stosunkowo niską masą własną pojazdu (ok. 1750 kg) i aerodynamicznym nadwoziem, wystarczyła, by samochód bił rekordy prędkości.

R-Type Continental mógł się rozpędzić nawet do 120 mil na godzinę (ponad 190 km/h). Jak na początek lat pięćdziesiątych, to niesamowita prędkość - graniczna dla ówcześnie oferowanych opon.

Bentley R-Type Continental kosztował majątek, dokładnie 6 928 funtów. Żeby zdawać sobie sprawę jak wielka to była kwota, warto wiedzieć, że w 1952 roku średnia roczna pensja w Wielkiej Brytanii wynosiła 468 funtów, a średniej klasy dom kosztował 1891 funtów.