Mille Miglia to nie tylko najsłynniejszy, lecz także najpiękniejszy i najbardziej prestiżowy wyścig klasyków. W 2024 r. odbędzie się już 42 edycja. Od 7 listopada do 15 stycznia trwa przyjmowanie zgłoszeń – miejsc jest ok. 400, corocznie zgłasza się 3-4 razy więcej załóg. Aby wystartować w Mille Miglia trzeba mieć zabytkowy samochód z lat 1927-1957, ale tylko taki który startował w pierwszej edycji tego wyścigu lub pochodzi z tego okresu i ma certyfikat oryginalności.

Mille Miglia – najpiękniejszy wyścig klasyków

Trasa Mille Migia prowadzi z Brescii na północy Włoch do Rzymu i z powrotem do Brescii i liczy tysiąc mil (stąd nazwa Mille Miglia), czyli ok. 1600 km. Jest to wyścig na regularność jazdy – załogi muszą pokonać wybrane odcinki trasy w określonym przez organizatorów czasie, czyli tak dobrać prędkość, aby na metę odcinka wjechać z dokładnością do... ułamka sekundy. Utrudnieniem jest jazda w normalnym ruchu, a więc można spotkać korki czy inne utrudnienia.

Mille Miglia 2021 Foto: Antoni Niemczynowicz / Auto Świat
Mille Miglia 2021

Mille Miglia 2024 – Brescia-Rzym-Brescia

Mille Miglia 2024 wyruszy tradycyjnie z Viale Venezia w Brescii we wtorek 11 czerwca. W pierwszym etapie uczestnicy na swych historycznych maszynach dotrą do Turynu, drugiego dnia do Viareggio, trzeciego do Rzymu, czwartego do Bolonii, aby w sobotę 15 czerwca powrócić do Brescii.

Zobacz zdjęcia z Mille Miglia 2011 Foto: Auto Świat
Zobacz zdjęcia z Mille Miglia 2011

Marzenie za 150 tys. euro plus VAT

I właśnie taką przygodę przeżyją trzej wybrańcy losu. Jak to możliwe? Po raz pierwszy w historii Mille Miglia Mercedes-Benz Classic oferuje możliwość wynajęcia oryginalnego Mercedesa 300 SL Gullwinga wraz z kierowcą wyścigowym Mercedesa jako pilotem i udział w wyścigu Mille Miglia na całej trasie. Zgłaszać się mogą kierowcy w wieku 18-80 lat, posiadający międzynarodowe prawo jazdy kat. B, zdrowi i zdolni do kilkudniowego wysiłku na trasie rajdu.

Pięknie, tylko pozazdrościć. Czy jest tu jakiś „haczyk”? Niestety, tak. Koszty. Wynajęcie Mercedesa 300 SL z pilotem i udział w Mille Miglia kosztuje 150 tys. euro plus VAT. W sumie to równowartość ok. 770 tys. zł. Suma jest bardzo wysoka, ale na pewno nie zabraknie chętnych do udziału w wyścigu. Mercedes zapowiada, że jeśli chętnych będzie więcej niż trzech, wtedy o zakwalifikowaniu do wyścigu zdecyduje losowanie.

Mille Miglia Foto: Auto Świat
Mille Miglia