• Cadillac serii 341-A ma silnik 5.6 V8 o mocy 91 KM
  • Cena wywoławcza za auta Caponne wynosi milion dolarów

Szyby auta mają centymetr grubości, a opancerzenie ważyło pierwotnie 1360 kg. Specjalny mechanizm sprężynowy pozwalał unosić boczne szyby Cadillaca o 2,5 cm - tak, aby ochrona Capone, w razie potrzeby, mogła wystawić lufy broni. W tym samym celu tylną szybę można było otworzyć (uchylając ją do dołu).

W 1928 roku, a więc zaraz po kupnie, nowiutki Cadillac trafił do warsztatu Ernesta Capstrana, który zajmował się karosowaniem i naprawą aut. Początkowo właściciel warsztatu nie chciał podjąć się opancerzenia samochodu tłumacząc, że nie ma takich usług w swojej ofercie. Ludzie Capone powiedzieli tylko: „Teraz już masz” i Capstarn wziął się do roboty. Nakazano mu również, by nikomu nie pokazywać auta i nie zdradzać żadnych szczegółów zlecenia.

Po odbiór gotowego auta i uregulowanie należności w serwisie pojawił się sam Capone, o czym wspomina 93-letni syn Ernesta Capstrana – Richard. Gangster okazał się hojnym klientem, bo za wykonaną usługę zapłacił podwójnie. Gdy Al Capone zobaczył w warsztacie małego Richarda, spytał co dzieciak tam robi. Ernest Capstran wytłumaczył, że to jego syn, który pomagał mu przy polerowaniu lakieru Cadillaca. Capone bez słowa wyjął z kieszeni 10 dolarów i podarował chłopcu – dziś ten napiwek miałby wartość ok. 150 dolarów.

Jak zapewnia Celebrity Cars Cadillac ma udokumentowaną historię od 1932 roku, kiedy Capone za przestępstwa podatkowe trafił za kratki. Auto wielokrotnie zmieniało właścicieli, trafiło nawet do Wielkiej Brytanii, gdzie było prezentowane na wystawie. Po drodze straciło też część opancerzenia, a w 1979 roku pożółkłe pancerne szyby zostały wymienione na nowe (oczywiście również pancerne).

Można powiedzieć, że auto przyniosło Alowi Capone szczęście, bo gdy go używał nie doszło do żadnego zamachu na jego życie. Capone w 1939 roku opuścił więzienie ze względu na ciężki stan zdrowia. Zmarł na skutek powikłań po udarze mózgu w styczniu 1947 roku. Miał 48 lat. Według Celebrity Cars Las Vegas auto znajduje się dziś w nienagannym stanie. Cena: 1 mln dolarów.