Noc Muzeów to gratka dla wszystkich miłośników historii i kultury – w tę noc swoje podwoje otwierają za darmo muzea i miejsca użyteczności publicznej. Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w 1997 roku w Berlinie, a w Polsce pierwsze imprezy pod tym hasłem zorganizowano w 2003 roku. W ten weekend ponad 200 muzeów, uczelni, kin, teatrów i innych interesujących miejsc zaprasza odwiedzających do późnych godzin nocnych. 

Ten rok zaowocował wielością atrakcji motoryzacyjnych, które będą towarzyszyły Nocy Muzeów. W Warszawie, jak co roku, zwiedzających między muzeami będą woziły zabytkowe autobusy: tzw. „Ogórki”, SAN-y, Chausson, Berliety i oczywiście Ikarusy. Punktem zbornym dla zabytkowych autobusów będzie pl. Defilad.

Zwiedzający między muzeami będą mogli przemieszczać się zabytkowymi autobusami Foto: Auto Świat Classic
Zwiedzający między muzeami będą mogli przemieszczać się zabytkowymi autobusami

W warszawskim salonie Volvo przy ul. Marszałkowskiej 89 będzie można zobaczyć klasyczne samochody sprowadzone specjalnie na tę okazję z muzeum fabrycznego w Goeteborgu. Po raz pierwszy w Polsce pokazany zostanie najstarszy model marki – OV4 z 1927 roku. Obok niego stanie PV60 z 1946 roku i kombi Duett. Lata 60. będzie reprezentować coupe P1800S oraz zielony sedan – Amazon. Volvo pokaże też dwa youngtimery – 244 Turbo oraz 850 R.

Volvo OV4 z 1927 roku Foto: Volvo
Volvo OV4 z 1927 roku

Wiele atrakcji na Noc Muzeów przygotował również Citroen, który przy tej okazji świętował będzie 100-lecie działalności. Specjalny event dla miłośników historii i motoryzacji odbędzie się w godzinach od 14:00 do 19:00 w warszawskich Łazienkach Królewskich na Placu przy Ermitażu przy ulicy Myśliwieckiej 1. Przy stoisku marki zostanie zorganizowana wystawa zabytkowych Citroënów prezentująca przekrój modeli z całej 100-letniej historii tej marki. Spotkanie będzie miało charakter pikniku. Obok samochodów znajdą się strefa cateringowa z food truckami i przestrzeń dla dzieci i młodzieży z animatorami prowadzącymi gry i zabawy. W programie jest też wiele konkursów z nagrodami od Citroën Polska. Pierwszych 100 gości na stoisku otrzyma plakat z zabytkowym Citroënem. Piknik zakończy się o godzinie 19:00 paradą aut ulicami Warszawy. Trasa przejazdu prowadzi przez Plac Zbawiciela i Plac Trzech Krzyży, Rondo de Gaulle’a, Rondo Dmowskiego i Rondo ONZ, plac Grzybowski, ulicę Królewską i plac Teatralny.

Klasyczne Citroeny Foto: Piotr Burchard / Auto Świat Classic
Klasyczne Citroeny

Oczywiście Noc Muzeów nie odbędzie się tylko w Warszawie. W Poznaniu, w Centrum Kultury ZAMEK (ul. Św. Marcin 80/82) na parkingu głównym przed zamkiem odbędzie się wystawa zabytkowych aut. Samochody będzie można oglądać od g. 18 do g. 24. Wystawa będzie podzielona na kilka części: początek masowej motoryzacji (pierwsza linia produkcyjna), pojazdy okresu międzywojennego – lata 20. i 30., pojazdy okresu PRL, pojazdy wojskowe oraz pojazdy lat 60. i 70. zza żelaznej kurtyny. Organizatorem wystawy jest Automobilklub Wielkopolski.

Muzeum Motoryzacji i Techniki w Piastowie organizuje Paradę Radiowozów i Pojazdów Specjalnych. Start parady o godz. 17.00 z targowiska miejskiego.

Piastowska Parada Radiowozów i Pojazdów Specjalnych Foto: Muzeum Motoryzacji i Techniki w Piastowie
Piastowska Parada Radiowozów i Pojazdów Specjalnych

Z kolei w Gdyńskim Muzeum Motoryzacji przy ul. Żwirowej 2C będzie można zobaczyć klasyczne Bentleye, Mercedesy, a także kolekcję samochodów amerykańskich i niemieckich oraz 24 motocykle różnych marek. 

W salonie Toyota Walder w Rumii przy ul. Jana III Sobieskiego 28, po raz trzeci będzie można spędzić niezwykłą Noc Muzeów pod hasłem „7 historii Toyoty”. Na odwiedzających salon będzie czekać szereg atrakcji: wystawa legend Toyoty (Corolla, Camry, RAV4, Land Cruiser).