Seat to jedyny hiszpański producent samochodów z nieprzerwaną historią. Firma powstała ponad pięćdziesiąt lat temu i może pochwalić się kilkoma ciekawymi samochodami.

W Essen prezentuje się Seat 600, który zmotoryzował Hiszpanię w latach 50-tych i 60-tych. Samochód jest w zasadzie produkowanym na licencji Fiatem 600, a wystawiony samochód z roku 1973 jest jedną z ostatnich wyprodukowanych sześćsetek

Również drugi prezentowany samochód, który Seat przywiózł do Essen, pochodzi z czasów współpracy z Fiatem. Dwumiejscowy Seat 850 Sport Spider z silnikiem o pojemności 903 cm3 i mocy 38 kW (52 KM) z roku 1969 to w zasadzie Fiat, którego kształty powstały w sławnym centrum designu Bertone. Auto po raz pierwszy zaprezentowało się publiczności podczas salonu samochodowego w Genewie w roku 1965.

Trzecie auto pochodzi z bliższej historii, kiedy Seat stał się częścią koncernu Volkswagen. Wyścigowy samochód Seat Toledo Marathon z roku 1992, przeznaczony do wyścigów typu Rajd Paryż-Dakar, opracowany został przez sportowy dział Seat Sport. Jednym z sukcesów auta jest zwycięstwo w roku 1993 w rajdzie Greece Raid.

Grupę pokazywanych samochodów zamyka koncepcyjny samochód Seat Formula z roku 1999, który jest ówczesną wizją dwumiejscowego roadstera przyszłości, który według designerów hiszpańskiej marki miał zapewnić załodze wiele radości z jazdy.

Wystawa Techno Classica Essen potrwa do 1 kwietnia i należy do największych i najciekawszych wystaw poświęconych oldtimerom. W zeszłym roku prezentowało się tutaj ponad 1000 wystawców z 15 krajów świata, a targi odwiedziło ponad 150 000 osób.