Poprzez ten przepis Unia Europejska chce zwiększyć świadomość klientów i skierować ich uwagę na kwestie bezpieczeństwa, zużycia paliwa i hałasu. Etykietowanie opon oznacza dla producentów obowiązkowe umieszczanie na nowych oponach etykiety w formie naklejki. System ten będzie dla wielu przyjazny, ponieważ jest już znany na przykład z lodówek. Pomógł on zmienić lodówki z prądożernych łobuzów w energooszczędnych bohaterów w zaledwie kilka lat. Firma

LANXESS od początku gorliwie popierała etykietowanie opon według kategorii od A do G. Nowe przepisy zmienią przyszłość rynku opon, na przykład przez zwiększenie zapotrzebowania na opony klasy performance. Według wyliczeń firmy LANXESS, do pomiędzy rokiem 2010 a 2015 udział opon klasy premium w rynku zwiększy się o ok. 80 procent. Stanie się tak z dobrego powodu: droga hamowania przy prędkości 80 km/h samochodu z oponami kategorii A jest o około 20 metrów krótsza, niż samochodu z oponami klasy F.

Co więcej, etykietowanie opon jest kwestią poruszaną także poza Europą. Korea Południowa planuje wprowadzić taki przepis w tym roku. Stany Zjednoczone i Brazylia mają podobne zamiary, podczas gdy w Japonii etykietowanie opon istnieje już od 2010 r., odbywa się to jednak na zasadzie dobrowolnej.

Opony klasy premium pomagają oszczędzać paliwo

Etykietowanie opon daje klientom po raz pierwszy sposobność odróżnienia produktów przyjaznych środowisku od tych, które wywierają na nie bardziej negatywne skutki. Umożliwia też rozważenie ceny ogumienia w aspekcie przewidywanych oszczędności. Informacje te stanowią dla klienta istotną pomoc w podjęciu decyzji przy zakupie nowych opon. Etykieta pokazuje wydajność paliwową (aspekt zużycia paliwa), przyczepność na mokrej nawierzchni (bezpieczeństwo) i emisję hałasu. Opory toczenia opony kategorii A są o około 40 procent mniejsze niż opony kategorii G. Opony klasy performance są droższe, jednak obniżają zużycie paliwa o pięć do siedmiu procent. W dłuższej perspektywie oznacza to zysk dzięki oszczędności na paliwie. Na przykład przy cenie paliwa 5,80 zł za litr, w samochodzie, który przejeżdża rocznie 20 000 kilometrów i spala 8l/100km, można zaoszczędzić ok. 740 zł! Innymi słowy, wydanie 150 zł więcej na „zieloną” oponę zwróci się w przeciągu 10 miesięcy.

Gumy klasy high-performance firmy LANXESS już teraz pozwalają na spełnianie nowych surowych wymagań UE w zakresie bezpieczeństwa i ekologii, a przez to na uzyskanie wysokich ocen w systemie etykietowania. Jako światowy lider w produkcji kauczuków i surowców dla przemysłu oponiarskiego, nasza firma jest pionierem w dziedzinie produkcji opon przyjaznych środowisku. W firmie LANXESS jesteśmy przekonani, że nasze przełomowe produkty gumowe pomogą w dalszej redukcji zużycia paliwa, które wynika z oporów toczenia. Promowanie opon ekologicznych umożliwi istotną redukcję emisji CO2 i hałasu na drogach Europy, bez pogarszania bezpieczeństwa.

Tutaj możesz też ściągnąć aplikację na iPhona i iPada