Tym razem problem dotyczy wielu modeli, włącznie z Lexusem IS i GS w USA oraz Avensisem w Europie. W samej Japonii stacje serwisowe musi odwiedzić 1,3 mln aut. Producent zdecydował o ogłoszeniu takiej akcji po wykryciu wady w 140 przypadków w Japonii i 77 w innych krajach. Jednak dotychczas nie odnotowano z tego powodu żadnego wypadku.

W Europie akcja przywoławcza dotyczy 135 040 samochodów Toyota Avensis wyprodukowanych w latach 2000-2008, z silnikami 2.0 l i 2.4 l i bezpośrednim wtryskiem paliwa. Przyczyną ogłoszenia akcji prewencyjnej jest prawdopodobieństwo przedwczesnego zużycia przewodu paliwowego lub zaworu regulacyjnego pompy paliwowej, w wyniku którego może incydentalnie wystąpić nieszczelność układu. Zjawisko to dotyczy wyłącznie samochodów kilkuletnich.

Według pierwszych szacunków Toyota Motor Poland będzie zapraszała ok. 6 600 właścicieli Avensisów I i II do odwiedzenia swojego lokalnego dilera i dokonania darmowej wymiany części.

Jakość samochodów marki Toyota w ostatnich latach poddana została ogólnoświatowej krytyce. Japoński producent został zmuszony do wezwania do serwisów ponad 8 mln aut, z czego 6 mln w USA. Nie przeszkodziło to jednak w utrzymaniu przez trzeci rok z rzędu pozycji światowego lidera.