Najczęściej podnoszoną zaletą napędów elektrycznych jest ekologiczny charakter. Ponieważ proces tworzenia siły napędowej nie wiąże się ze spalaniem paliwa, jednostka nie emituje do atmosfery żadnych szkodliwych związków. Poza tym pracuje w sposób cichy i przynosi oszczędności! Ocenia się, że średnio koszt przejechania stu kilometrów samochodem elektrycznym kształtuje się na poziomie 7-iu złotych. To wartość nieosiągalna dla pojazdów wyposażonych w silniki spalinowe.

Wyższy koszt zakupu? Różnica zwróci się bardzo szybko!

Ogromną dysproporcję w kosztach eksploatacji dodatkowo powiększa prostota konstrukcji silnika elektrycznego. Motor praktycznie nie wymaga żadnej obsługi serwisowej. A to oznacza, że w kieszeni kierowcy zostaną dodatkowe pieniądze i zakup samochodu elektrycznego zwróci się w okamgnieniu! Ekologiczne pojazdy od dobrych kilku lat są także praktyczne i przestronne. W efekcie nie ograniczają możliwości transportowych podczas codziennej jazdy.

Autom napędzanym prądem zarzuca się przede wszystkim słabe osiągi oraz niewielki zasięg. W przypadku współczesnych konstrukcji nietrudno odnieść wrażenie, że oskarżenia te nie mają podstaw. Samochód elektryczny na jednym ładowaniu potrafi przeciętnie przejechać od 150 do 250 kilometrów. Dystans jest wystarczający, zwłaszcza że 80 procent kierowców w Europie nie pokonuje w ciągu dnia więcej, niż 100 kilometrów. Co z osiągami? Auta elektryczne przyspieszają równie dobrze, co pojazdy z silnikami spalinowymi. Decyduje o tym głównie wysoki moment obrotowy i marginalne straty energetyczne motoru.

80 procent baterii w 30 minut!

O ile zasięg oferowany przez pojazdy elektryczne jak najbardziej sprawdzi się podczas codziennej jazdy w mieście, o tyle niestety może stanowić zasadnicze ograniczenie podczas dłuższych wyjazdów. Mimo iż jest to realny problem tu i teraz, już wkrótce może zostać zminimalizowany. W jaki sposób? Pojawiają się plany budowy gęstej sieci stacji szybkiego ładowania. Ponieważ te są w stanie w około 30 minut doładować baterię w 80 procentach, wyraźnie zwiększą mobilność aut elektrycznych!

Już dzisiaj samochody elektryczne idealnie sprawdzają się podczas codziennej jazdy w mieście. Jeżeli tylko rozbudowana zostanie sieć stacji szybkiego ładowania, staną się także świetnym środkiem transportu na dłuższych dystansach. A to zlikwiduje główną wadę rozwiązania i może oznaczać dużo szerszą popularyzację!