Naturalnym środowiskiem dla malucha Suzuki są ulice miast. Przy długości całkowitej wynoszącej 3,5 metra Alto nie będzie miało wielkich trudności ze znalezieniem miejsca parkingowego. Bardzo praktyczna jest druga para drzwi, które przydadzą się choćby przy przewożeniu dzieci w foteliku, a także ułatwią wsiadanie i wysiadanie pasażerom tylnej kanapy.

Stylizacja nadwozia wpisuje się w aktualne trendy panujące w tej klasie samochodów. Oprócz nacisku na modny design, konstruktorzy skupili się na jak najlepszych właściwościach aerodynamicznych, które bezpośrednio wpływają na zmniejszenie zużycia paliwa. Rezultatem jest współczynnik oporu powietrza wynoszący jedynie 0,30.

Z przodu wyróżnia się masywna atrapa chłodnicy, sporej wielkości reflektory oraz nieco wypukła maska. Tył Alto, zawierający znacznie mniej krągłości, odznacza się szerokim zderzakiem oraz dużymi kloszami zespołu lamp. Z profilu zaś Suzuki przypomina nieco mniejsze Renault Twingo. Dostępne są cztery nowe kolory nadwozia, które według zapewnień producenta są inspirowane naturą. Klient będzie mógł wybierać między różem, błękitem, brązem oraz zielenią.

Alto, przy szerokości całkowitej równej 1,6 m i wysokości 1,47 m, pomieści cztery dorosłe osoby. Rozstaw osi wynoszący 2,36 m uzyskano dzięki rozmieszczeniu kół możliwie blisko narożników nadwozia. Przednie fotele z dwukolorową tapicerką, wyposażono w zintegrowane zagłówki, a ich konstrukcja zapożyczona jest z większych modeli Swift oraz SX4, co zapewnia wystarczający komfort podróżowania w codziennym użytkowaniu.

Deska rozdzielcza zaprojektowana została z dużą dbałością o funkcjonalność. W centralnej konsoli znajduje się radio z czytnikiem CD, obsługującym pliki w formacie mp3, do którego podłączyć można zewnętrzny osobisty odtwarzacz muzyki.

Jak na miejski samochód przystało, w kabinie znalazło się wiele praktycznych schowków. W przednich drzwiach kieszenie pomieszczą atlasy w formacie A4, w tylnych zaś wygospodarowano miejsce na butelki 0,5 l. Oprócz tego, z przodu znajdują się dwa kolejne uchwyty na napoje, schowki oraz kieszeń, zdolna pomieścić damską torebkę.

Jadąc na większe zakupy trzeba będzie złożyć tylne siedzenia (dzielone w proporcji 50:50), gdyż bez tego bagażnik zmieści zaledwie 129 litrów. Powiększenie go daje 367 litrów przestrzeni bagażowej i niemal płaską podłogę. Składanie tylnych siedzeń jest łatwe, a zagłówków nie trzeba demontować nawet przy maksymalnie odsuniętych przednich fotelach.

Nowe Suzuki Alto charakteryzuje się dobrymi wynikami w dziedzinie ochrony środowiska, bez zaangażowania kosztownych technologii, co zapobiec ma wywindowaniu cen do wartości nieosiągalnych przez przeciętnego kierowcę. Uzyskano to poprzez redukcję masy nadwozia, jego odpowiednią aerodynamikę, a także zmniejszenie tarcia wewnętrznego w lekkim, 3-cylindrowym silniku. Karoseria została przy tym usztywniona z użyciem elementów z lekkiej i odpornej na rozciąganie stali.

Do napędu małego Suzuki służy 1-litrowy benzynowy silniczek, który spełnia normy czystości spalin określone w standardzie Euro 5. Producent zapowiada zużycie paliwa na średnim poziomie 4,4 l/100km, a emisja dwutlenku węgla do atmosfery wynieść ma średnio 103 g/km. Moc 68 koni mechanicznych oraz moment obrotowy wynoszący 90 Nm przekazywane są na przednie koła za pośrednictwem 5-biegowej manualnej lub 4-stopniowej automatycznej skrzyni biegów. Parametry te w zupełności wystarczą do sprawnego przemieszczania się w mieście oraz podczas krótkich wypadów w trasę.

W zawieszeniu przednim wykorzystano klasyczne rozwiązanie z kolumną MacPhersona o wzmocnionych punktach mocowania, ramą o wysokiej sztywności oraz stabilizatorem mocowanym bezpośrednio do kolumn. Przyczynić się to ma do poprawy prowadzenia pojazdu w całym zakresie prędkości. Z tyłu zastosowano trójwahaczową sztywną oś, skonstruowaną przez inżynierów Suzuki. Większą stabilność przy wyższych prędkościach uzyskano dzięki wzmocnieniu punktów mocowania wahaczy wleczonych. Średnica zawracania równa 9 m jest bardzo przyzwoitym wynikiem, co można docenić podczas manewrowania na ciasnym parkingu.

O zatrzymanie tego małego autka dbają dużej średnicy hamulce tarczowe na przednich kołach oraz bębnowe na tylnych. Krótki skok pedału hamulca wymaga przyzwyczajenia i odpowiedniego wyczucia. Standardowo montowany jest system ABS z rozdziałem siły hamowania. W awaryjnych sytuacjach kierowca wspierany jest przez układ "brake assist" (w wersjach z ESP) lub przez czujnik szybkości ruchu pedału hamulca w modelach bez systemu kontroli stabilności.

Poziom bezpieczeństwa podnosi obecność sześciu poduszek powietrznych (przednie, boczne oraz kurtyny), specjalne strefy kontrolowanego zgniotu pochłaniające energię zderzenia i utrzymujące strukturę kabiny oraz inne rozwiązania opracowane w laboratoriach badawczych Suzuki.