Podobnie jak pierwsza Lancia Thema z roku 1984, tak i nowy model mierzy w najtrudniejszy, lecz także najbardziej prestiżowy segment rynku, jako zapowiadana już od pewnego czasu mocna oferta alternatywna.

Mierząca 5066 mm długości, 1488 mm wysokości, 1902 mm szerokości i posiadająca 3052-milimetrowy rozstaw osi, nowa Thema wyróżnia się nowoczesną i wyrazistą stylizacją. Z przodu znajduje się kratka chłodnicy z wkomponowanym logo Lancia i poziomymi poprzeczkami. Obraz ten dopełniają prestiżowe, nowoczesne reflektory z diodami LED i z funkcją DRL (Daytime Running Light - świateł dziennych), które tworzą literę "C". Ciekawym elementem stylizacji jest też zintegrowany spojler tylny, pod którym centralnie wkomponowany został logotyp Lancii. Kasety tylnych lamp LED łączy chromowana aplikacja. Nawiązaniem do potężnego przodu są dwie chromowane końcówki wydechu w roli stylistycznego "przypomnienia" potencjału oferowanych jednostek napędowych.

Wnętrze Lancii Thema zapewnia wysoki komfort podróży, m.in. dzięki miękkim w dotyku materiałom, luksusowi detali, opcji elektrycznie podgrzewanych siedzeń ze skóry nappa, czy obszyciu nakładki tablicy przyrządów skórą Poltrona Frau, obok wstawek z prawdziwego drewna w konsoli centralnej, na desce rozdzielczej, panelach drzwi i kierownicy (w wersji Executive obszytej dwubarwną skórą). Na wysoką jakość wykonania złożyły się prace zrealizowane w zakładach w Brampton (Toronto, Kanada), gdzie jest wytwarzana Lancia Thema. Niedawno zakłady te przeszły gruntowną modernizację według założeń metodologii World Class Manufacturing (WCM), obejmującej cały cykl produkcyjny zakładu.

Z myślą o wyjątkowych osiągach zarówno w jeździe miejskiej, jak i podczas dłuższych podróży, Lancia Thema wyposażona jest w dwie różniące się od siebie, wydajne, sześciocylindrowe jednostki napędowe współpracujące z przekładniami automatycznymi przekazującymi napęd na tylne koła: silnik benzynowy V6 Pentastar o pojemności 3,6 l i mocy 286 KM, współpracujący z automatyczną skrzynią biegów o 8 przełożeniach i wysokoprężne jednostki napędowe V6 o pojemności 3,0 l, wytwarzające moc odpowiednio 190 KM i 239 KM, obydwie współpracujące z automatyczną skrzynią biegów o 5 przełożeniach.

Silnik benzynowy Pentastar V6 konstrukcji Chrysler Group należy do czołówki w tej klasie mocy i spełnia z powodzeniem normę emisji spalin Euro 5. Rozwija moc 286 KM przy 6.350 obr./min. a jego maksymalny moment obrotowy wynosi 340 Nm przy 4.650 obr./min., natomiast emisja CO2 wynosi 219 g/km (zużycie paliwa w cyklu mieszanym: 9,4 l/100 km). Tak wyposażona nowa Thema może osiągnąć prędkość maksymalną 240 km/godz. i przyspiesza od 0 do 100 km/godz. w 7,7 sekundy. Wynik ten zawdzięcza również nowej automatycznej skrzyni biegów o 8 przełożeniach zaprojektowanej przez firmę ZF.

Produkowane przez VM Motori, a skonstruowane we współpracy z Fiat Powertrain silniki Diesla (Euro V) wytwarzają moc odpowiednio 190 KM lub 239 KM przy 4000 obr/min i współpracują z pięciostopniową przekładnią automatyczną. Silnik o mocy 239 KM rozwija moment maksymalny 550 Nm w zakresie 1800-2800 obr/min, a silnik 190-konny - moment 440 Nm w zakresie 1600-2800 obr/min. Emisja CO2 obu jednostek wynosi 185 g/km, a zużycie paliwa w cyklu mieszanym nie przekracza 7,1 l/100 km. Tak wyposażona nowa Thema może rozwijać prędkość maksymalną 230 km/godz. i przyspiesza od 0 do 100 km/godz. w ciągu 7,8 sekundy (239 KM) i 220 km/godz. w ciągu 9,7 sekundy (190 KM).

Nowa Thema charakteryzuje się nowoczesną, niezwykle sztywną konstrukcją nadwozia zrealizowaną w architekturze zaprojektowanej przez Chrysler Group z przeznaczeniem dla dużych sedanów z napędem na tylne koła. Zaprojektowana jako zintegrowana konstrukcja, zapewnia doskonałą dynamikę jazdy i pewność prowadzenia na każdym rodzaju nawierzchni drogowej, bez względu na warunki pogodowe. Jest to m.in. zasługa innowacyjnego zawieszenia kół przednich i tylnych typu multi-link, zapewniającego temu prestiżowemu sedanowi osiągi klasy Gran Turismo. Dzięki nowoczesnej, ultra-sztywnej strukturze nadwozia, nowa Thema może się poszczycić najniższym w swej klasie pojazdów poziomem hałasu w kabinie pasażerskiej.

Wyposażenie Lancii Thema obejmuje nowoczesny system infotelematyczny Uconnect Touch, wyposażony w największy w swej klasie ekran dotykowy o przekątnej 8,4 cala (213 mm), dzięki któremu pasażerowie mogą komunikować się ze światem zewnętrznym. Ponadto począwszy od wersji modelowej Platinum seryjnym wyposażeniem jest system nawigacji GPS Garmin z programem usług TMC Premium oraz system audio klasy Premium z 9 głośnikami, subwooferem o łącznej mocy wzmacnianej 506 W (opcja w wersji modelowej Platinum i standard w wersji Executive). Dostępny opcjonalnie w wersji Executive jest także system dźwiękowy marki Harmon Kardon - obejmujący 19 głośników, plus subwoofer o łącznej mocy wzmacnianej 900 W.

Nowa Thema wyposażona jest w ponad 70 zaawansowanych elementów bezpieczeństwa czynnego i biernego, w tym standardowy system stabilizacji toru jazdy (ESC) oraz systemy gotowości oraz osuszania hamulców (Ready Alert Braking i Rain Brake Support). System RAB powoduje przejście hamulców w stan gotowości z chwilą zwolnienia nacisku na pedału przyspieszenia, skracając w ten sposób opóźnienie w działaniu układu hamulcowego. System RBS aktywuje się po uruchomieniu wycieraczek w warunkach intensywnych opadów deszczu i chwilowo zbliża klocki do tarczy hamulcowych w celu ich osuszenia. Maksymalną widoczność w niekorzystnych warunkach pogodowych zapewniają adaptacyjne reflektory biksenonowe systemu SmartBeam montowane seryjnie w wersjach Platinum oraz Executive.

Kolejnym elementem bezpieczeństwa jest system aktywnej ochrony pieszego (Active Pedestrian Protecion), powodujący "podniesienie" maski silnika od tyłu celem uchronienia uderzonej przez samochód osoby pieszej przed większymi obrażeniami oraz system bezkluczykowego dostępu Enter-N-Go, który pozwala posiadaczowi odpowiednio zakodowanego klucza/pilota wygodnie otworzyć drzwi pojazdu, a następnie uruchomić silnik jednym naciśnięciem przycisku na desce rozdzielczej.

Parkowanie staje się znacznie prostsze i bezpieczniejsze dzięki systemom wspomagającym parkowanie: Parkview i Rear Back-Up Camera oraz Parkview, stanowiących wyposażenie standardowe we wszystkich wersjach modelowych. System Rear Back-Up Camera aktywuje się automatycznie po załączeniu biegu wstecznego i pokazuje przestrzeń za pojazdem na 8,4-calowym ekranie wbudowanym w deskę rozdzielczą. Jako wyposażenie opcjonalne dostępne są także inne systemy. Na przykład system adaptacyjnej kontroli prędkości (ACC) daje możliwość uniknięcia ograniczeń narzucanych przez tradycyjny tempomat. Uzupełnieniem jest funkcja ostrzeżenia o zagrożeniu najechania na poprzedzający pojazd (FCW), podnosząca poczucie bezpieczeństwa kierowcy dzięki wyświetlaniu w zestawie wskaźników na desce rozdzielczej stosownego ostrzeżenia o nadmiernym zbliżeniu się do poprzedzającego pojazdu, umożliwiając w ten sposób podjęcie odpowiedniego działania w celu uniknięcia kolizji.

Do wyposażenia Lancii Thema należy także system detekcji martwych pół widzenia (BSD od "Blind Spot Detection"), wykrywający inne pojazdy poruszające się równolegle na drodze, lecz niewidzialne w lusterkach wstecznych samochodu. Jeszcze innym elementem wyposażenia flagowca Lancii jest system wykrywania ruchu przecinającego drogę cofania (CPD), zapobiegający kolizjom przy niskich prędkościach podczas manewrowania (oparty na kilku czujnikach obecności pobliskich pojazdów w trakcie cofania) oraz "inteligentne" reflektory wyładowcze (HID) systemu SmartBeam, reagujące na jasność otoczenia oraz światła pojazdów nadjeżdżających z przeciwka tak, aby w każdej sytuacji zapewnić optymalne oświetlenie drogi.

Począwszy od października b.r. Lancia Thema jest dostępna u wszystkich dealerów w Europie w trzech wersjach wyposażenia - Gold, Platinum i Executive oraz z dwoma różnymi jednostkami napędowymi: silnik benzynowy 3.6L V6 o mocy 286 KM z automatyczną skrzynią biegów o 8 przełożeniach i oraz nowa jednostka turbodiesel 3.0L V6 o mocach odpowiednio 190 KM i 239 KM współpracująca z automatyczną skrzynią biegów o 5 przełożeniach.