Wybierz samochód

Opel Adam

Ikona samochodu

Opel Adam to mały miejski samochód produkowany przez koncern GM. Auto pojawiło się na rynku w 2012 roku i jest najmniejszym modelem w ofercie Opla, a od 2015 roku dzieli ten „tytuł” z Karlem.

Początkowo Adam miał się nazywać Junior, lecz zdecydowano nadać mu imię założyciela marki, tym samym oddając mu hołd. Auto zostało zbudowane skróconej płycie podłogowej Corsy E. Opel chciał tym autem zawalczyć w klasie aut w stylu retro – mimo iż ten model nie nawiązuje do żadnego „legendarnego” poprzednika, zasłużonego w motoryzacji, to jego stylistyka jest bardzo atrakcyjna, a szeroka możliwość konfiguracji, zarówno nadwozia, jak i wnętrza, ma przyciągnąć w dużej mierze młodą klientelę. W środku jest dosyć przestronnie, jeśli ograniczymy się do przedniej części kabiny; pasażerowie z tyłu raczej nie doświadczą przestrzeni zapewniającej im odpowiedni komfort, ale co się dziwić – w końcu Adam to auto miejskie, a miejsc jest tylko 4. Bagażnik w tym 3-drzwiowym hatchbacku ma zaledwie 170 litrów pojemności, ale większym problemem jest dosyć wysoki próg załadunkowy. Spotykanym dotąd w luksusowych i bardzo drogich samochodach rozwiązaniem jest możliwość zamówienia „rozgwieżdżonego nieba”. W sufit auta zostają wtedy wbudowane diody LED, tworzące efekt wcześniej wspomniany efekt.

W 2013 roku zaprezentowano także „uterenowioną” wersję miejskiego Adama. Cudzysłów nie został tu użyty przypadkowo, ponieważ auto oprócz odpowiednią stylizacją i podniesionym o 15 mm zawieszeniem, nie został obdarowany jakimikolwiek umiejętnościami terenowymi. Dodatkowo auto ma automatycznie składany, materiałowy dach.

Rok później Opel zaprezentował topową odmianę – wersję S. Auto ma doładowaną, 1,4-litrową jednostkę benzynową, generującą 150 KM. Pozostałe silniki dostępne w Adamie, to również motory o zapłonie iskrowym. Mogą mieć pojemność 1 litra i moc 90 lub 115 KM, 1,2 litra i 70 KM, oraz 1,4 i 87 lub 100 KM. Najmniejsze jednostki weszły do oferty w 2014 roku i mają 3 cylindry.

Co ciekawe, Opel pracował także nad elektryczną wersją swojego retro-miejskiego modelu, jednak ze względu na zbyt wysoką cenę i kłopoty finansowe marki zaniechano produkcji tej odmiany.

Konkurentami Opla Adama są m.in. Volkswagen up!, Kia Picanto oraz Smart ForTwo

Opel Adam - generacje

Opel Adam - powiązane artykuły

Pokaż więcej
Przeglądarka blokuje powiadomienia - Zobacz jak zmienić ustawienia
Zamknij
Auto Świat
Czy chciałbyś otrzymywać powiadomienia z najciekawszymi informacjami?
Subskrybuj

Dzięki, teraz zawsze będziesz na bieżąco!