W tym roku urlop samolotowy był ryzykowny, natomiast pogoda nad naszym pięknym morzem na przełomie sierpnia i września nie zachęcała do wypoczynku. Nie pozostawało zatem nic innego, jak postawić na sprawdzone rozwiązania – i tak ruszyliśmy do Toskanii
Jazda autostradą to nie tylko wygoda, ale i niemałe koszty. Przywykliśmy już do narzekania na wysokie opłaty w Polsce. Jeden przejazd A2 z Warszawy do zachodniej granicy kraju kosztuje więcej niż miesięczna winieta na Słowacji czy Węgrzech. Za granicą też jednak sporo zapłacimy. Trzeba się liczyć z wydatkiem nawet kilkuset złotych.
Zarobki w Europie nadal są mocno zróżnicowane. Jak duże dysproporcje dzielą najbiedniejsze i najbogatsze społeczeństwa dobrze pokazuje porównanie tego, ile paliwa kupią za dniówkę i jak daleko na nim zajadą mieszkańcy poszczególnych krajów. Okazuje się, że Bułgarów od Monakijczyków dzieli blisko 6500 km.
Od 13 czerwca Polska otworzyła granicę dla członków Unii Europejskiej, ale poza wspólnotę wyjedziemy dopiero w lipcu. Przypominamy na jakich zasadach można teraz przekraczać granicę, do jakich krajów mogą wjeżdżać obywatele polscy, a kto jeszcze nas nie wpuszcza.
Częściej wybieramy tradycyjny obiad czy fast food? Co najczęściej kupujemy w przydrożnych restauracjach i na stacjach paliw? Na tego typu pytania odpowiedzą… paragony. Wyniki nie napawają optymizmem.
Wykupienie winiety nie zawsze wystarczy – za dojazd do wielu alpejskich kurortów narciarskich trzeba słono dopłacić. Radzimy też, jak jechać, żeby kosztów nie podniosły mandaty.
Jeśli planujecie urlop w Chorwacji, radzimy zdjąć nogę z gazu i poważnie podchodzić do tamtejszych przepisów drogowych. Nie chodzi tylko o to, że tamtejsze drogi są stosunkowo niebezpieczne, ale też o to, że Chorwaci właśnie radykalnie zaostrzyli kary za wykroczenia drogowe – mandaty są teraz kilkadziesiąt razy wyższe niż w Polsce!
Na urlop wybieramy Hiszpanię, Francję, Włochy i Chorwację. To samo tyczy się samochodów. Skoda, Opel, Volkswagen i Toyota to najpopularniejsze marki samochodów na polskich drogach. Podróż na pożegnanie lata tylko utwierdziła mnie w przekonaniu, że czasami nie warto podążać za głównym nurtem.
Toyota Land Cruiser słynie z niezawodności, a dodatkowo z niezwykłej dzielności terenowej. Na bezdrożach Namibii sprawdzaliśmy offroadowe możliwości odświeżonego właśnie modelu
Co się bardziej opłaca: podróż płatną autostradą czy może bezpłatną, ale za to często najeżoną fotoradarami drogą krajową? Ile trzeba zapłacić za przejazd popularnymi odcinkami? Podpowiadamy też, gdzie tankować i jak optymalnie zaplanować trasę
Fabryczny kamper Volkswagena na bazie Transportera ma 30 lat! Auta z charakterystycznym unoszonym dachem są znane na całym świecie i mają rzeszę wiernych fanów.
Do ojczyzny kamperów wybraliśmy się, by świętować 30. urodziny VW Californii, a przy okazji odbyć jedną z ciekawszych podróży w życiu!.
Księżycowy krajobraz, lodowce, wieloryby, trolle, a także to, co kochamy najbardziej, czyli klasyczne, często porzucone samochody oraz trochę mutantów 4x4.
Widok kilkunastu samochodów mknących po zamarzniętym najgłębszym jeziorze świata wywołuje piorunujące wrażenie. Jadący Mazdami CX-5 kierowcy przełamują kolejne bariery...
Wyjazd samochodem za granicę oznacza nie tylko konieczność dostosowania się do obowiązujących tam przepisów. Trzeba też pamiętać, że w razie ich złamania grożą nam nieuchronne kary. Po pierwsze, w ramach Unii Europejskiej mandat zapłacimy nawet za zdjęcie ze stacjonarnego fotoradaru, po drugie zaś – w niektórych krajach trzeba go uiścić w miejscu zatrzymania.
Przed nami ostatnie dni wakacji i nieuniknione powroty do domów. To, jak będzie przebiegała podróż, zależy w dużej mierze od naszego przygotowania.
o trzech rekordach, pobitych tym samym Touaregiem, Rainer Zietlow i jego zespół postanowili sięgnąć po kolejny. Tym razem poszukali wyzwania na euroazjatyckim kontynencie i w zaledwie sześć i pół dnia przejechali Touaregiem V6 TDI z Magadanu – miasta położonego na dalekim wschodzie Rosji – do stolicy Portugalii Lizbony, pobijając kolejny rekord.
Pierwsi ruszają w teren, przygotowując miejsce pracy budowlańcom. Bez specjalistycznej wiedzy i doświadczenia geodetów – bo o nich mowa – nie rozpoczęłaby się żadna, nawet najmniejsza inwestycja budowlana czy drogowa
Czeska policja otrzymała 35 nowych Octavii, które naszpikowano najnowocześniejszym sprzętem do mierzenia i zapisu prędkości piratów drogowych.
Badania pokazują, że 32% awarii i problemów technicznych ma miejsce podczas podróży do miejsc wakacyjnego wypoczynku.