Specjaliści z systemu dla kierowców Yanosik we współpracy z aplikacją do skanowania paragonów PanParagon przygotowali zestawienie, które obnaża nawyki żywieniowe Polaków podczas podróży autem. Pod lupę specjalistów trafiły zakupy zmotoryzowanych w bezpośrednim sąsiedztwie autostrady A2.

– Aplikacja Yanosik oprócz informowania o aktualnej sytuacji na drodze i funkcji nawigacji, pokazuje kierowcom miejsca, w których mogą zatrzymać się na obiad podczas podróży. Zestawiając liczbę lokali gastronomicznych z rodzajem drogi zauważyliśmy pewną analogię. Otóż przy autostradach głównie królują znane restauracje serwujące fast foody – komentuje Julia Rachwalska z Yanosika. – Przykładowo na autostradzie A1 ponad 88 proc. lokali gastronomicznych to znane restauracje typu fast food. Podobnie jest na A2 – aż 84,2 proc. punktów restauracyjnych to lokale z tzw. szybkim jedzeniem – dodaje.

Infrastruktura restauracyjna skłoniła ich do dalszych badań. Czy kierowcy odpowiadają na podaż i faktycznie kupują fast foody przy trasach szybkiego ruchu? – Aby sprawdzić jaki rodzaj jedzenia kupują Polacy podróżujący drogami szybkiego ruchu przeanalizowaliśmy paragony, które pochodzą z restauracji i stacji paliw znajdujących się w pobliżu autostrady A2 - wyjaśnia Michał Walkowiak, PanParagon.

„Poproszę burgera z frytkami i kawę”

Co przedstawiają wyniki? W przypadku autostrady A2 dane z aplikacji PanParagon potwierdziły wcześniejsze statystyki z systemu Yanosik. Otóż obecność restauracji z szybkim jedzeniem wpływa na to jak odżywiają się zmotoryzowani podczas podróży. Większość zakupów spożywczych jakie nabywają kierowcy w pobliżu autostrady A2, bo aż 87,7 proc., to produkty typu fast food. Zaledwie 12,3 proc. posiłków kupowanych przy autostradzie stanowi domowe jedzenie.

Niekwestionowanymi zwycięzcami w jedzeniu autostradowym są frytki (31 proc. zakupów) oraz burgery (30,7 proc.). Wysoką pozycję zajmują także hot dogi (8,2 proc.), a następnie nuggetsy (7,3 proc.). Obiady domowe, tortilla oraz kanapki w autostradowym trendzie są passe. Stanowią one odpowiednio 6,6 proc. oraz 5,7 proc. wszystkich zakupów jedzeniowych przy A2. Najrzadziej kupowana przy autostradach jest zapiekanka – zaledwie 3,8 proc. wszystkich zakupów w kategorii „jedzenie”.

W kategorii „napoje” autostradowym faworytem okazała się kawa, która stanowi 49,6 proc. zakupów. Kierowcy chętnie sięgają też po napoje gazowane (29,9 proc.). Najrzadziej kupowana jest natomiast woda – 3,7 proc. Szczegółowe wyniki przedstawia poniższa grafika.