Robert Stankiewicz ze spółki Autostrada Wielkopolska potwierdził PAP, że zmiana stawek opłat za przejazd 150-kilometrowym odcinkiem autostrady A2 zostanie wprowadzona 2 marca o godz. 6.00.

Przejazd pojazdów kategorii 1 (pojazdy o dwóch osiach i motocykle) każdym z trzech 50-kilometrowych odcinków autostrady między Nowym Tomyślem a Koninem będzie kosztować 22 zł brutto (obecnie jest to 20 zł). 33 zł wyniesie opłata dla pojazdów kat. 2 (pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze oraz pojazdy samochodowe o dwóch osiach z przyczepami) - obecnie jest to 31 zł.

Z 47 zł do 50 zł wzrośnie opłata dla pojazdów kat. 3 (pojazdy samochodowe o trzech osiach oraz pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze z przyczepami). Z 73 zł do 77 zł wzrośnie opłata dla pojazdów kat. 4 (pojazdy samochodowe o więcej niż trzech osiach oraz pojazdy samochodowe o trzech osiach z przyczepami).

Stawki opłat dla pojazdów kategorii 5 (pojazdy nienormatywne) wzrosną z 200 do 220 zł.

Poprzednia podwyżka opłat dla pojazdów ciężarowych wprowadzona została w styczniu 2019 roku. Podwyżka opłat dla kierowców aut osobowych nastąpiła w styczniu 2018 roku.

Ile kosztują pozostałe koncesyjne autostrady?

Autostrada A1 - koszt przejazdu 152-kilometrowego odcinka trasą Amber One od Torunia (PPO Nowa Wieś) do Gdańska (PPO Rusocin) kosztuje: 29,90 zł w przypadku motocykli i samochodów osobowych, 71 zł dla pojazdów ciężarowych i 298,90 zł dla nienormatywnych.

Autostrada A4 - przejazd ponad 50-kilometrowym odcinkiem Autostrady Małopolskiej od kierunku Katowic (PPO Mysłowice) do Krakowa (PPO Balice) kosztuje 10 zł dla motocykli, 20 zł dla samochodów osobowych, 40 zł dla pojazdów ciężarowych i z przyczepami i 70 zł dla pojazdów o więcej niż trzech osiach oraz nienormatywnych. Taniej jest w przypadku automatycznych metod płatności, odpowiednio: 14, 34 zł i 60 zł (bez motocykli).

KS