Akademia Auto Świat, wspólnie z Ford Polska oraz Onet Kobieta i Fakt Kobieta, przygotowała 12 czytelniczek do bezpiecznej jazdy w trudnych warunkach drogowych. Szkolenie odbyło się na Torze Jastrząb, na który zaprosiliśmy laureatki konkursu zorganizowanego przez „Fakt” i Onet.

Gościliśmy tam świeżo upieczonych kierowców, absolwentów Akademii Auto Świat, a także panie korzystające z auta w celach zawodowych. Gospodarzem imprezy była Klaudia Podkalicka, kierowca rajdowy oraz instruktorka techniki jazdy.

Szkolenie odbywało się w Focusach, C-Maxach i Fiestach w barwach Akademii. Nauka na torze obejmowała trzy moduły: tzw. górkę, na której trenowano zachowanie auta podczas zjazdu ze wzniesienia i nagłej zmiany rodzaju nawierzchni, okrąg, gdzie uczestniczki doświadczyły, czym są pod- i nadsterowność, a także – jak zachowywać się w sytuacji, kiedy auto przestaje jechać w kierunku, w którym chcemy zmierzać.

Foto: Adam Mikuła / Auto Świat
Uczestniczki szkolenia przekonały się, jak można opanować samochód w trudnych warunkach

Najwięcej emocji wzbudziła próba z szarpakiem, który w ułamku sekundy wprowadzał samochód w poślizg. Zadanie uczestniczek polegało na opanowaniu auta i niedopuszczeniu do wypadnięcia z trasy. Współczesne samochody są naszpikowane elektronicznymi systemami bezpieczeństwa, które skutecznie zapobiegają ekstremalnym sytuacjom na drodze, a także ułatwiają codzienne korzystanie z auta.

Foto: Adam Mikuła / Auto Świat
Aleksandra Wilk oceniła szkolenie jako wspaniałe doświadczenie

Szkolenie pozwoliło nie tylko poznać część z nich, lecz także uświadomiło, że żaden system nie zwalnia z myślenia, przewidywania sytuacji ani z rozsądku.

Foto: Adam Mikuła / Auto Świat
Gospodarzem imprezy była Klaudia Podkalicka, kierowca rajdowy oraz instruktorka techniki jazdy.

Bardzo mnie cieszą projekty dotyczące szkoleń w zakresie poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego. Doskonalenie techniki jazdy jest doskonałym sposobem na podnoszenie umiejętności kierowców. Świadomość o zagrożeniach z którymi możemy się spotkać na drodze oraz umiejętność szybkiego reagowania w nagłych ekstremalnych sytuacjach daje nam większą szansę przeżycia.

Zapoznanie się z systemami bezpieczeństwa montowanymi w nowoczesnych samochodach i ich przydatnością podczas co dziennej eksploatacji również zwiększa nasze bezpieczeństwo. Do teraz jestem pod wrażeniem naszych kursantek, które z tak wielkim zaangażowaniem uczestniczyły w szkoleniu. To świadczy o potrzebie prowadzenia takich zajęć. Mam nadzieję, że coraz większa rzesza kobiet będzie decydowała się na szkolenia w celu podnoszenia swoich umiejętności.