Nawigacja i komunikator na miarę CB w jednym? To już znamy: popularny polski Yanosik i światowy hit Waze. Pojawiła się jednak konkurencyjna aplikacja: MapaMap w wersji 8.0. Program, który stanowi połączenie popularnej nawigacji oraz komunikatora dla kierowców, by mogli się ostrzegać niemal tak jak użytkownicy tradycyjnej łączności CB-Radio.

By korzystać z łączności i funkcji wzajemnego ostrzegania, potrzebny jest sprzęt z Androidem z połączeniem do internetu: tablet lub smartfon. Dzięki połączeniu z internetem można na bieżąco odbierać i wysyłać ostrzeżenia. Jakie? O korkach, wypadkach, kontrolach drogowych, fotoradarach oraz remontach. Ostrzeżenia mają być weryfikowane podwójnie: przez użytkowników programu, jak i przez zespół MapyMap. Producent nie precyzuje jednak,w jaki sposób będzie przeprowadzana weryfikacja zgłoszeń.

W trakcie jazdy będzie można nie tylko ostrzegać czy oczekiwać ostrzeżeń o utrudnieniach. Ciekawym rozwiązaniem jest specjalnie przygotowany licznik zdarzeń widoczny w głównym oknie aplikacji. Dzięki temu w trakcie jazdy można na bieżąco śledzić, ile zgłoszeń pojawia się w ciągu dnia.

Podobnie jak w przypadku konkurencyjnych rozwiązańskuteczność działania systemu ostrzeżeń MapyMap 8.0 jest ściśle uzależniona od liczby jej użytkowników. Ponadto kluczowa jest również aktywność zależnie od pory dnia i nocy. Zapewne największej aktywności należy oczekiwać w godzinach szczytu: rano i po południu, najskromniej zaś będzie w nocy. Jest to tym bardziej prawdopodobne, że w katalogu zgłoszeń zabrakło oddzielnej kategorii dla kontroli Inspekcji Ruchu Drogowego.A jest to szczególnie istotne dla użytkowników samochodów ciężarowych, którzy są dość aktywni także podczas przejazdów nocą.

Aktualizacja MapyMap w wersji 8.0 ma być bezpłatna dla wszystkich użytkowników aktywnych licencji. Aktualizacja powinna odbyć się automatycznie, gdy tylko urządzenie z poprzednią wersją aplikacji MapaMap (7.8) zostanie połączone z siecią. Warto przygotować i mieć pod ręką numer licencji, by wpisać ją w menu rejestracji. Bez wpisania numeru aplikacji nie będzie można skorzystać z programu.