W celu uzyskania odpowiedzi na pytanie jaki typ paliwa jest najchętniej obecnie wybierany przez Polaków przeprowadziliśmy ankietę. Polacy znów zaczynają częściej wybierać benzynę bezołowiową jako źródło energii dla swoich aut. Jeszcze rok temu wyniki byłyby zupełnie inne.

W naszej ankiecie wzięło udział 1436 osób. Z czego 38% wskazało na silniki benzynowe, 32% jednostki zasilane gazem LPG, a 30% diesle. Pozwala nam to wnioskować, że Polacy są coraz lepiej znają się na motoryzacji.

Większość osób dziś dobrze wie, że nowoczesny silnik napędzany olejem napędowym nie jest tani w eksploatacji. Dodatkowo na spadek popularności diesli wpływają rosnące ceny ropy.

Na drugim miejscu uplasował się gaz, który wybrało 32% respondentów. To dość tanie paliwo szczególnie w przypadku starszych aut wyposażonych w proste jednostki napędowe, niewymagające złożonych instalacji LPG.Część osób wybiera turbodoładowane diesle ze względu na charakterystykę tych jednostek, ale dziś ten wybór traci swój sens gdyż w ofercie producentów znajdziemy coraz więcej silników benzynowych z turbo.Podsumowując silnik benzynowy, pomimo iż spala więcej paliwa od diesla lepiej sprawdza się na krótszych trasach, jest cichszy wytwarza mniej wibracji, koszty jego napraw są w większości przypadków niższe niż diesla, a turbodoładowany daje wiele przyjemności z eksploatacji.