Niemal 40 proc. Polaków uskarża się na dolegliwości związane z różnymi uczuleniami. Znaczna część z nich cierpi najbardziej, kiedy w powietrzu pojawiają się pyłki kwitnących roślin – czyli już niebawem.

Czy leki antyalergiczne wpływają na zdolność prowadzenia auta?

Oczywiście! Znaczna część leków powstrzymujących ataki kaszlu i świądu towarzyszące alergii może osłabiać koncentrację, powodować senność i uczucie zmęczenia. Nawet te sprzedawane bez recepty (np. zyrtec, allertec) wpływają w pewnym stopniu na zdolności psychomotoryczne. Uwaga!Leki antyalergiczne często wzmacniają działanie preparatów przeciwbólowych i uspokajających.

Jak niebezpieczne jest kichanie w czasie prowadzenia samochodu?

Bardzo! Podczas kichania lub kaszlu mimowolnie zamykamy oczy, zaburzony zostaje też rytm pracy serca. Przy prędkości 50 km/h solidne kichnięcie powoduje, że kierowca pokonuje ok. 13 metrów, nie patrząc na drogę!

Co zrobić, żeby zminimalizować ryzyko kontaktu z pyłkami?

Większość nowych aut jest wyposażona w filtry kabinowe, które mogą zatrzymać większość alergenów. W okresie intensywnego pylenia alergicy powinni jeździć z zamkniętymi szybami. Warto też regularnie odkurzać wnętrze pojazdu – w ten sposób pozbędziemy się nie tylko pyłków, lecz także co najmniej równie groźnych roztoczy. Uwaga! Alergicy, astmatycy i kierowcy wożący dzieci powinni zrezygnować ze stosowania samochodowych odświeżaczy powietrza. Maskują one tylko nieprzyjemne zapachy, a co gorsza, same zawierają substancje mogące zagrażać osobom wrażliwym. Gdzie szukać informacji o zagrożeniach alergologicznych?

Dobrym źródłem wiedzy jest internet. Polecamy strony: www.kichacze.pl, www.ptzca.pl, www.alergen.info.pl.

Ozonowanie

Ozonowanie wnętrza samochodu to sposób na pozbycie się nieprzyjemnych zapachów bez konieczności używania groźnych dla zdrowia chemikaliów. Ozon to jedna z odmian tlenu, która jest wprawdzie toksyczna i reaktywna, ale za to bardzo szybko ulega rozpadowi. Zabieg polega na wstawieniu do kabiny auta generatora ozonu. Po chwili stężenie tego gazu we wnętrzu samochodu osiąga wartość, przy której giną wszelkie drobnoustroje. Neutralizowane są też nieprzyjemne zapachy pochodzenia nieorganicznego, np. dym papierosowy czy opary paliwa. Ozon dociera nawet do najbardziej niedostępnych zakamarków wnętrza. Efekt odświeżenia utrzymuje się nawet przez kilka tygodni. Koszt takiej usługi to zwykle kilkadziesiąt złotych.

Filtr kabinowy

Filtry kabinowe zabezpieczają wnętrze samochodu przed alergenami, ale tylko pod warunkiem, że są w należytym stanie. Należy je wymieniać przynajmniej raz w roku, a jeśli auto dużo jeździ w okolicach, gdzie zapylenie jest duże, lub np. parkuje pod pylącymi drzewami, to warto robić to nawet częściej. Zanieczyszczony filtr sam może stać się siedliskiem chorobotwórczych drobnoustrojów, a w dodatku utrudnia przewietrzanie wnętrza, przez co w aucie gromadzi się wilgoć, która stwarza korzystne warunki do rozwoju zagrażających zdrowiu bakterii, grzybów i pleśni. Najskuteczniejsze są filtry z wkładamiwęglowymi, które nie tylko oczyszczają powietrze z pyłów, ale teżzatrzymują nieprzyjemne zapachy, opary paliwa, spaliny.