Auto Świat Porady Eksploatacja Koniec problemów z rozerwaną tapicerką w samochodzie? Pokazali sprytny patent

Koniec problemów z rozerwaną tapicerką w samochodzie? Pokazali sprytny patent

Autor Tomasz Gdaniec
Tomasz Gdaniec

Tapicerka to często wizytówka samochodu, dlatego wielu kierowców przywiązuje dużą wagę do jej wyglądu. Użytkowana codziennie, z czasem brudzi się i dziurawi. Dlatego warto zastosować kilka prostych trików, aby służyła latami. A co zrobić, kiedy powstanie dziura? Na to też znajdą się sposoby.

Tapicerka w samochodzie to jeden z elementów, na który najczęściej zwraca się uwagę
Tapicerka w samochodzie to jeden z elementów, na który najczęściej zwraca się uwagęWirestock Creators / Shutterstock

Krótki filmik instruktażowy, jak naprawić rozerwaną skórzaną lub wykonaną z ekoskóry tapicerkę opublikował w mediach społecznościowych profil TheHogRing.com. Z opublikowanego w internecie nagrania wynika, że metoda sprowadza się do wypełnienia ubytków w fotelu za pomocą kleju oraz specjalnej szpatułki. W miejscu dziury nakłada się klej i wyrównuje jego warstwę. Na tak przygotowane wypełnienie nakłada się wolno zwisające fragmenty tapicerki i suszy. Jeśli fragmenty nie dość dobrze przylegają, procedurę należy powtórzyć. Ostatnim elementem jest pokolorowanie całości tak, aby naprawiany fragment nie odbiegał barwą od reszty tapicerki.

Jak dbać o czystość skórzanej tapicerki w samochodzie?

Wbrew pozorom czyszczenie skórzanej, czy też skóropodobnej tapicerki nie jest wyzwaniem. Bez względu na rodzaj materiału, z którego wykonano obicia, oczyszczanie należy zacząć od odkurzenia wnętrza pojazdu. Do tego wystarczy zwykły domowy odkurzacz, ale jeśli nie mamy takiej możliwości, warto podjechać na pobliską stację benzynową. Na większości z nich dostępne są już odpowiednie stanowiska.

Drugim etapem jest przemycie tapicerki wilgotną, ale wyciśniętą ściereczką, która usunie resztki kurzu i delikatne zabrudzenia. Należy to jednak robić z wyczuciem, bo skórzane tworzywa nie lubią nadmiaru wody. Ostatnim krokiem jest nałożenie i wtarcie specjalistycznych preparatów, które odżywią i natłuszczą tapicerkę. Kosmetyk powinien dotrzeć do wszystkich zakamarków, złączeń i pozostałych miejsc newralgicznych. Są to obszary, które najczęściej pracują pod ciężarem osoby wsiadającej, a w efekcie są narażone na przetarcia i uszkodzenia.

Jeśli jednak boimy się samodzielnych napraw lub konserwacji, zawsze można oddać pojazd w ręce specjalistów.

Autor Tomasz Gdaniec
Tomasz Gdaniec
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków