Co to są fotele kubełkowe?

Fotele kubełkowe to rodzaj sportowych siedzisk samochodowych (a także biurkowych), w świecie motoryzacji montowanych przede wszystkim w autach rajdowych. Na pierwszy rzut oka wyróżniają się charakterystycznym designem oraz konstrukcją. Mają zwiększoną głębokość w stosunku do klasycznych kanap znanych z aut osobowych, nieruchomy zagłówek oraz sztywne wzmocnienie po obu bokach. Od zwykłych różnią je też specyficzne otwory w górnej części oparcia służące do montażu specjalnych pasów bezpieczeństwa (nazywanych szelkami).

Jakie zalety mają fotele kubełkowe?

Fotele kubełkowe zostały stworzone specjalnie z myślą o kierowcach rajdowych, w przypadku których zawrotna prędkość jazdy niejednokrotnie prowadziła do wybijania ich ze zwykłych siedzisk samochodowych pod wpływem sił grawitacyjnych. Dzięki zwiększonej głębokości fotela oraz jego ergonomicznym profilowaniu, a także specjalnym pasom, kierujący utrzymuje zdecydowanie wyższą stabilność podczas dużego przyspieszenia oraz ewentualnych szarpnięć (np. zderzenia z innym pojazdem).

Bo o ile często mówimy, że jedziemy z prędkością, która „wbija w fotel”, o tyle gwałtowne hamowanie po jej osiągnięciu (typowe na rajdach) powoduje wyrzucenie kierowcy w przód. Kubełkowy kształt siedziska sprawia natomiast, że głęboko osadzone w nim biodra pozostają na swoim miejscu. Co więcej, anatomiczna konstrukcja czyni fotele kubełkowe niezwykle wygodnymi, w znacznej mierze odciążając kręgosłup przy długiej jeździe.

Dodatkowymi zaletami bez wątpienia są: designerski wygląd, niska waga pozwalająca osiągnąć wyższą prędkość oraz niezwykle solidne wykonanie. Dzięki sztywnej, twardej ramie oraz wzmocnieniu bocznym samochodowe fotele kubełkowe są niezwykle bezpieczne. Kierowca przy ostrych zakrętach nie wychyli się z siedziska bokiem, uderzając w drzwi lub pasażera. Przy ewentualnym wypadku ani oparcie, ani siedzisko nie powinny ulec uszkodzeniu, co też zwiększa ochronę zawodnika. Nie ma regulacji kąta oparcia, jest więc w pełni nieruchomy.

Jak zamontować fotele kubełkowe w aucie?

Wiemy już, że omawiany rodzaj siedzisk samochodowych jest dedykowany przede wszystkim autom rajdowym. Czy istnieje szansa sprezentowania sobie (z montażem!) takiego modelu do własnego pojazdu osobowego jeżdżącego po zwykłych drogach i autostradach? Jeżeli tak, to, jak zamontować fotele kubełkowe w aucie? Ich liczne zalety sprawiają, że coraz więcej kierowców marzy o takim oryginalnym wyposażeniu swojego auta.

Nic dziwnego, sportowe siedziska bowiem nie tylko doskonale wyglądają, ale też zapewniają komfort i bezpieczeństwo jazdy. Wielu ucieszy więc informacja, że montaż foteli kubełkowych w „cywilnych” autach jest możliwy. Oczywiście najłatwiej zlecić go profesjonaliście, mając jednak zmysł do tuningu, da się zrobić to samodzielnie. Będzie potrzebny nie tylko sam fotel, ale również specjalny stelaż pozwalający na jego przesuwanie oraz sporo narzędzi. Warto dokupić też pokrowce na fotele kubełkowe zabezpieczające tapicerkę.

Pracę rozpoczynamy od demontażu poprzednich foteli. W kolejnym kroku trzeba przykręcić do podłogi pionowe oraz poprzeczne szyny, do których przymocujemy kubeł. Do gotowego stelaża przykręcamy fotele kubełkowe, dbając oczywiście o zachowanie ich odpowiedniej wysokości. Cały proces wymaga zachowania ogromnej precyzji i trzeba pamiętać, że najmniejszy błąd może obniżyć bezpieczeństwo. Dlatego warto zlecić to zadanie warsztatowi specjalizującemu się w tuningu.